Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
20/10/2017 - 16:05

Jak nie malować mieszkania? 5 najczęstszych błędów

Malowanie ścian i sufitu to nie wyższa matematyka ani dziedzina akademicka. Wykończenia lub remontu wnętrza możemy podjąć się sami i osiągnąć przy tym bardzo zadowalające rezultaty. Pod warunkiem, że ustrzeżemy się przed popełnieniem kilku podstawowych błędów. Przeczytaj, jakie są najczęstsze pomyłki oraz jak ich unikać.

Błąd nr 1: Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Okazuje się, że równie istotne, co wybór farby o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych i dekoracyjnych oraz warunki, w jakich przeprowadzamy malowanie, jest prawidłowe przygotowanie ścian. Zapiszmy więc sobie i planując remont powtarzajmy jak mantrę: przygotowania to podstawa!

Malowanie ścian nigdy nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli najpierw nie wdrożymy kilku prostych kroków. Przede wszystkim należy usunąć z podłoża starą, łuszczącą się warstwę farby – inaczej nowa powłoka malarska odejdzie z powierzchni ściany wraz z poprzednią. Ponadto powinniśmy oczyścić podłoże z zatłuszczeń, plam oraz śladów pleśni i grzybów. Po umyciu ściany naprawiamy uszkodzenia i wypełniamy rysy zgodnie ze sztuką budowlaną. Na koniec odpylamy powierzchnię. Jeśli podczas prac odsłoniliśmy surowy tynk, dane fragmenty ściany potraktujmy specjalnym gruntem. Voilà! Dopiero teraz możemy rozpocząć malowanie ścian i sufitów.

Błąd nr 2: Nieodpowiednia farba lub rozcieńczona i źle dobrane akcesoria do malowania

Jeśli planujemy malowanie sufitów i ścian, powinniśmy postawić na jak najlepsze jakościowo produkty. Nie warto oszczędzać i sięgać po podejrzanie tanie farby. Bardzo często kryje się za tym mniejsza wydajność wyrobu oraz gorsze krycie. Z tego samego powodu nie należy dolewać wody do farby (dopuszczalna jest tylko taka ilość wody, jaką wskazano w karcie technicznej produktu). W rezultacie, aby osiągnąć zadowalający efekt, będziemy potrzebować kilku dodatkowych warstw.

Pamiętajmy ponadto, że akcesoria do malowania ścian należy dobrać nie do podłoża, a do zakupionej farby. Informacje o tym, jaka długość oraz rodzaj włosia pędzla lub wałka będą odpowiednie, znajdziemy w karcie produktu. Prawidłowo dopasowane akcesoria pozwolą nam na równomierne i równe rozprowadzanie wyrobu po powierzchni.

Kryterium jakości jest kluczowe również podczas zakupu akcesoriów do malowania. Miejmy na uwadze, że słabej jakości pędzle i wałki będą pozostawiać włosie na ścianie. Jeśli w porę ich nie zauważymy, istnieje duże ryzyko, że oszpecą ścianę.

Błąd nr 3: Nieodpowiednie warunki malowania

Zanim rozpoczniemy prace, zapoznajmy się z zaleceniami producenta odnośnie do warunków, jakie powinny panować w pomieszczeniu podczas malowania. W karcie uwzględnione są informacje dotyczące optymalnego zakresu temperatury zazwyczaj od +5°C do +28°C) oraz wilgotności powietrza (nie więcej niż 80%). Zbyt wysoka temperatura oraz zbyt suche powietrze spowodują szybkie wysychanie powłoki, co z kolei wpłynie nie tylko na estetykę wymalowania (smugi!), ale również jego jakość. Niska temperatura i podwyższona wilgotność wydłużą z kolei czas schnięcia farby.

Błąd nr 4: Nieprawidłowy sposób aplikacji

Farbę nakładamy tylko i wyłącznie na całkowicie suche podłoże. To bardzo ważne! Jeśli pomalujemy wilgotną ścianę, już wkrótce na jej powierzchni dostrzeżemy małe wybrzuszenia i pęcherzyki. To sygnał, że farba straciła przyczepność do wilgotnego podłoża.

Liczy się również metoda aplikacji, czyli równe i pewne ruchy pędzla lub wałka. Należy malować od góry do doły, poza tym tak, aby kolejne pasy koloru nachodziły na siebie. Pamiętajmy, aby nie nabierać na włosie zbyt dużej ilości farby oraz by nie dociskać narzędzi zbyt mocno do podłoża.

Błąd nr 5: Wykonywanie poprawek po zakończeniu malowania

Przerwać prace możemy dopiero w momencie, gdy pomalujemy całą ścianę, dzięki temu unikniemy nierówności oraz smug. Miejmy na uwadze, że jeśli po wyschnięciu farby zauważymy jakiekolwiek nierówności, nie będziemy mogli wykonać nawet drobnych poprawek. Jeżeli nałożymy farbę tylko w jednym punkcie lub namalujemy nowy pas koloru, aby przykryć smugę, taka poprawka będzie widoczna jak na dłoni. W przypadku, gdy efekt końcowy uznamy za niezadowalający, konieczne będzie ponowne malowanie.

Malowanie sufitu i ścian jest prostsze, niż mogłoby się wydawać! Zanim chwycimy za wałki i puszki z farbą, dowiedzmy się, jakich błędów należy unikać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Więcej porad na temat malowania wnętrz znajdziesz na stronie: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji/

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Na zewnątrz coraz chłodniej. Jak oszczędnie palić w piecu i w dodatku tak, by spalać większość szkodliwych substancji? Radzi mistrz kominiarski Tomasz Szołdrowski


Dziękujemy za przesłanie błędu