Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/03/2017 - 06:25

Jak dobrze zahandlować swojskim produktem?

Wracają do łask robione według receptury naszych prababek swojskie specjały. Żeby jednak mogły z powodzeniem konkurować na rynku żywności muszą trafić na Listę Produktów Tradycyjnych. Szanse na wejście do handlowego wykazu mają kolejne smakołyki z Sądecczyzny.

Mają niepowtarzalny smak. Zachwycają się nimi nie tylko mieszkańcy regionu, ale przede wszystkim turyści z kraju i zagranicy. Kolejne specjały z Sądecczyzny ubiegają się o miejsce  na liście Produktów Tradycyjnych. Sześć z nich ma już pozytywną rekomendację małopolskiej rady działającej przy urzędzie marszałkowskim.

Wszystkie przysmaki pochodzą z tak zwanego subregionu sądeckiego czyli z powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego. Wśród nich jest łososiński sok tłoczony z jabłek, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego i kiszone rydze z Uścia Gorlickiego.

Przeczytaj też Śliwka w służbie promocji regionu

Z pogranicza Łącka i Podegrodzia, a dokładniej z przysiółka Wolica, pochodzą natomiast śliwki w zalewie korzennej i wino z jabłek i płatków róży.

Przeczytaj też Starosądecka bryja wraca do łask i zachwyca podniebienia sądeczan

Wpis na Listę Produktów Tradycyjnych to nie tylko forma promocji, ale także ochrona nazw produktów, które powstają na bazie naturalnych składników i sprawdzonych receptur. To również skuteczne narzędzie w rywalizacji na rynku żywności.

Małopolska zarejestrowała ich już 183. Wyprzedza ją tylko Podkarpacie, którego mieszkańcy wpisali na listę ministra aż 215 produktów.

Regionalnych smakołyków z Sądecczyzny będzie można spróbować podczas Eko-Targów w Brzeznej , które odbędą się w sobotę i niedzielę, 1 i 2 kwietnia.To świetne miejsce do robienia biznesu, spotkań z branżystami i fanami pracy na działce i w ogrodzie. Więcej na temat temat w artykule Ogrodowe eldorado? Sprzedał borówki amerykańskie na pniu. Musiał dowozić nowe

(ami), fot.UMWM

fot.(ami),  UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu