Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
19/08/2018 - 07:35

Ile zarabiają wójtowie i zastępcy wójtów oraz skarbnicy 41 gmin Sądecczyzny

Poseł Elżbieta Zielińska pokusiła się o sporządzenie zestawienia stanu zadłużenia gmin. Z tabel dołączonych do raportu możemy dowiedzieć się nie tylko który wójt z obszaru dawnego województwa nowosądeckiego zaciągnął najwięcej kredytów i jaka ich kwota obciąza każdego mieszkańca, ale też który wójt zarabia najwięcej a który najmniej.

Mają milionowe długi a zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych
Jak bardzo zadłużone są gminy Sądecczyzny? Jakie zobowiązania zaciągnęli wójtowie przy akceptacji radnych? Wedle danych na koniec września 2017 roku, zebranych w raporcie sporządzonym na zlecenie poseł Elżbiety Zielińskiej z Kukiz"15, na obszarze dawnego województwa nowosądeckiego największe długi - niemal 22,4 mln zł ma gmina Jodłownik. Tuż za nią jest gmina Raba Wyżna, Lipnica Wielka, Poronin, Uście Gorlickie i Jodłownik. Dziesiątkę najbardziej zadłużonych gmin wiejskich zamykają Chełmiec, Gorlice i Limanowa.

Na każdego mieszkańca gminy Jodłownik - od noworodka po starca - przypada ponad 2 600 zł długu - niemal dwukrotnie więcej niż średnia dla wszystkich gmin. Dlaczego Jodłownik jest na takim minusie? Sporo się tam w ostatnich latach budowało. Gmina pozbyła się azbestu, poszerzyłą sieć kanalizacji i wodociągów, wydawała pieniądze na boiska, remizę i wozy strażackie, odbudowała też 70 kilometrów dróg i trzy mosty.

Zobacz: Kto wygrał ranking aktywności ekonomicznej gmin subregionu sądeckiego

-  Inwestycje z udziałem środków unijnych niewątpliwie mają ogromny wpływ na wzrost zobowiązań jednostek samorządu terytorialnego, bo gminy musiały wpłacać często znaczący wkład własny. Inwestycje te mają niewątpliwie pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców - przyznaje poseł Zielińska. Ale zaraz dodaje: - Należy jednak pamiętać, że wszystkie długi, przychodzi w końcu spłacać, a zaciągnięte zobowiązania w przyszłości mogą stanowić znaczące obciążenie dla mieszkańców jednostek samorządu terytorialnego. 

Czy radni karzą wójtów za zadłużanie gmin? Na pewno nie poprzez obcięcie im uposażeń. Wójt Jodłownika jest szósty na liście najlepiej zarabiających z pensją niemal 13 tys. złotych. Wójt Raby Wyżnej zarabia ponad 15 tysięcy miesięcznie a ósma pozycja w rankingu zarobków wójta Chełmca (12,3 tys. zł) odpowiada ósmemu miejscu gminy na liście najbardziej zadłużonych samorzadów.

​([email protected])

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku