Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
przewiń w dół
08/08/2017 - 10:20

Hit sezonu w sądeckim ZUS. Za czym kolejka ta stoi?

W sądeckim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od rana ustawiają się kolejki do doradców emerytalnych. To prawdziwy "hit sezonu". W październiku wchodzą w życie przepisy, które obniżą wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Pracować dalej czy nie pracować?

Prawdziwym hitem sezonu w sądeckim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych okazali się doradcy emerytalni. Już od rana ustawiają się do nich kolejki. Dlaczego? Bo W październiku wchodzą w życie przepisy, które obniżą wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Ludzie szukają odpowiedzi, co się bardziej opłaca. Iść na zasłużony odpoczynek czy pracować dalej.

Przeczytaj też Głodowe emerytury. „Rekordzista” sądeckiego ZUS dostaje… 6 złotych!

Wysokość emeryckiej pensji będzie zależeć od tego, ile odłożymy na emeryckim koncie. Ale ludzie mają z tym kłopot. Sami nie są w stanie tego wyliczyć.

Słyszę o jakimś kalkulatorze emerytalnym, ale niewiele z tego rozumiem - mówi mieszkanka Nowego Sącza, która przyszła szukać pomocy u doradcy emerytalnego.

W całym oddziale sądeckiego ZUS, któremu podlegają też inspektoraty placówki w Limanowej, Gorlicach i Nowym Targu pracuje w sumie dziewięciu doradców. Na Nowy Sącz przypada ich trzech.

Przeczytaj też Listy z ZUS rozesłane. Bolesna prawda o emeryturach. Jak żyć?

- Kolejki do doradców ustawiają się jeszcze przed otwarciem placówki - mówi Anna Mieczkowska z sadeckiego ZUS - Zainteresowanie usługa jest ogromne. Czasem w kolejce trzeba czekać nawet dwadzieścia minut, choć staramy się, żeby wszystko przebiegało sprawnie.

Od lipca, kiedy ruszyła usługa, w sądeckim ZUS i podległych placówce inspektoratach z usług doradców skorzystało ponad 3 tysiące dwieście osób.

Doradca emerytalny wyjaśnia klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej - wyjaśnia Mieczkowska. - Podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by mieć wyższe świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.

Spotkanie  z doradcą odbywa się w sali obsługi klienta. Podczas wizyty w ZUS wystarczy wybrać na biletomacie kategorię spraw emerytury/renty", a następnie pole "doradca emerytalny". Osoby, które posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Agnieszka Michalik. fot. A.M

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu