Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
przewiń w dół
17/07/2017 - 05:25

Gdzie w Nowym Sączu laguje internet, a kto ma już światłowód?

Szybki dostęp do internetu staje się coraz prostszy i coraz tańszy. Tak samo dzieje się w Nowym Sączu, gdzie kolejni operatorzy decydują się na instalacje łącz światłowodowych – najszybszego obecnie medium internetowego, w Sączu nawet do 500 Mbit/s. Część z nas wciąż musi jednak borykać się z wolnym i niestabilnym łączem.

W Nowym Sączu trwa zamiana przestarzałych łączy internetowych na bardzo wydajne kable światłowodowe. Pierwszym operatorem, który zdecydował się wprowadzić taką technologie było lokalne RTK. Na początku 2017 roku do pierwszych bloków podpiął swój światłowód również Orange, a później także UPC. Początkowo maksymalna prędkość internetu wynosiła ok 100 Mbit/s, obecnie zaś 250Mbit/s, 300Mbit/s, a nawet 500Mbit/s, zależnie od operatorów. Prędkość ta zazwyczaj jest stała i nie spada poniżej ustalonego poziomu.

Czytaj też Btw, lol?... Imo n1, czyli mały słownik internetowego slangu

- Osobiście zauważyłam, że Internet bardzo się poprawił. Porównując do tego co było dwa, trzy lata temu - teraz jest o wiele lepszy - zauważa mieszkanka osiedla Barskiego.

- Jeżeli chodzi o światłowód, to jest dużo lepszy. Wcześniej miałem internet na starej instalacji, natomiast teraz, po zainstalowaniu światłowodu, dostęp do internetu jest znacznie szybszy - odpowiada na nasze pytanie pan wychodzący z córką ze sklepu.

Dostęp do szybkiego internetu przez światłowód jest możliwy głównie na ulicach I Brygady, 29 Listopada, Armii Krajowej, Barbackiego, Browarnej, mjr. Hubala, królowej Jadwigi, Lwowskiej, Rokitniańczyków oraz Sucharskiego. Jednak nie wszyscy mieszkańcy tych ulic mogą ze światłowodu korzystać – podpięte są jedynie konkretne bloki i kamienice tzw. wysoka zabudowa. Poza tymi ulicami jeszcze na kilku znalazły się budynki z dostępem do światłowodu.

Czytaj też Orange zarzuci na Nowy Sącz sieć za 18 mln. To będzie światłowód

Jeżeli chcecie sprawdzić czy wasz dom jest w zasięgu światłowodu odsyłamy na oficjalne strony RTK, Orange i UPC. Operatorzy posiadają swoje własne sieci światłowodowe, oparte także na różnych rozwiązaniach, dlatego warto sprawdzić wszystkie możliwości.

Różnice w ofertach za internet przez światłowód powstają częściowo przez regulacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jest to także powodem nie pełnego wykorzystywania potencjału światłowodu. Na szczęście, jak ustaliliśmy, trwają rozmowy na temat zniesienia obostrzeń, co może pozwolić nawet na uzyskanie prędkości łącza dochodzącej do 600 Mbit/s

Przedstawione ulice to jednak tylko ułamek Nowego Sącza. Część miasta wciąż czeka na światłowód. Dla nich alternatywą są stare instalacje miedziane, lub internet radiowy. Oba te rozwiązania mają swoje wady, o czym mówili pytani przez nas rozmówcy.

- Mieszkam w Nowym Sączu i internet powinien być bardzo fajny, a jest totalnie niefajny i spada czasami poniżej 1 Mb/s – jestem bardzo niezadowolona - opowiada nam pani odpoczywająca na rynku.

Kolejne pytane przez nas osoby narzekały także na słaby zasięg, zwłaszcza w trakcie burz, na przerwy w dostawie internetu drogą kablową oraz brak możliwości podłączenia się do szybszego łącza.Jednak i to się zmienia

- W 2019 roku powinniśmy mieć podłączone całe miasto – mówi Kamil Kania, menadżer dystryktu Nowy Sącz w Orange Polska - Co ciekawe na dzień dzisiejszy mamy 30% gospodarstw domowych w zasięgu na wysokiej zabudowie blokowej. Plan jest taki aby do końca tego roku mieć podłączoną całą wysoką zabudowę i zacząć wchodzić już w domy jednorodzinne. Naszym celem jest aby dotrzeć ze światłowodem do każdego mieszkania i każdego domu w terenie Nowego Sącza.

Mieszkańcy sami mogą wpływać na kolejność prac instalacyjnych. Na przykład na specjalnie przygotowanej stronie od Orange, można zgłaszać swoje ulice, jako te na których ma być przyspieszone założenie światłowodu.

A jaki jest Wasz internet? Macie światłowód czy inny dostęp do internetu? Podzielcie się opiniami w komentarzach.

Dawid Potoczek Fot: By BigRiz - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fibreoptic.jpgCC BY-SA 3.0Link