Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
06/11/2017 - 10:05

Dwór w Lipnicy Wielkiej budzi postrach. Czy remont przebiega zgodnie z planem?

W Lipnicy Wielkiej trwa remont zabytkowego dworu. Wybudowany na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku budynek już od dawna czekał na gruntowną konserwację. Jednak dopiero w tym roku władzom gminy udało się pozyskać środki na jego remont.

- Zakończenie prac jest planowane na sierpień 2018 roku. Co dwa tygodnie odbywa się rada budowy. Na dzień dzisiejszy wszystko odbywa się zgodnie z planem i nie ma sygnałów, które by niepokoiły – mówi Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.

Zobacz także: Budowlańcy opanowali dwór w Lipnicy Wielkiej. Ruinie przywrócą dawny blask [ZDJĘCiA]


Prace remontowe są prowadzone przez firmę „Grand” z Korzennej, której oferta okazała się najatrakcyjniejsza. Wykonawca zobowiązał się wykonać remont za kwotę 2,93 mln złotych. Sporą część kosztów przebudowy pokryje dofinansowanie z budżetu województwa małopolskiego, z którego gmina pozyskała 2,1 mln złotych.

- Wykonawca prac pochodzi z naszej gminy. Jestem pewien, że postara się zrealizować inwestycję nie tylko w terminie, ale także w jak najwyższej jakości – tłumaczy Skowron.

Zobacz także: Zrujnowany dwór w Lipnicy Wielkiej wróci do życia. Za ile milionów?

– Zniszczony dwór wymagał gruntownego remontu. Obecnie udało się już rozebrać dach na budynku. Bardzo ważną rolę pełni pogoda. Ten dach trzeba zrobić jeszcze przed zimą, aby gdy przyjdą mroźne dni, można było wykonywać prace wewnątrz budynku - dodaje.

Zobacz także: Kto zarobi na remoncie dworu w Lipnicy Wielkiej?


Odrestaurowany obiekt stanie się miejscem , żywych lekcji historii, spotkań tematycznych, biesiad galicyjskich, warsztatów tematycznych, szkoleń, konferencji i spotkań okolicznościowych. Są też plany organizowania stałych i czasowych ekspozycji. Nie zabraknie również możliwości zwiedzania obiektu z przewodnikiem dla grup zorganizowanych, ale także indywidualnych gości. Do dyspozycji turystów będą prezentacje multimedialne i usługi przewodnika w języku migowym.

Zobacz także: Wyremontują dwór, ale „wysiudają” z niego lekarza?

- To co zaplanowaliśmy w wyremontowanym dworku, mam nadzieję, że będzie niespodzianką nie tylko dla lipniczan, ale także i dla mieszkańców całej gminy. Chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością. Będą tam prowadzone zajęcia, plenery, wystawy. Przewidujemy prezentacje w wymiarze 3D i dużo innych ciekawych atrakcji przygotowanych przez centrum kultury, który będzie zarządzał całym obiektem.

RG [email protected] Fot. RG

Dwór w Lipnicy Wielkiej budzi postrach. Trwają prace remontowe

W Lipnicy Wielkiej trwa remont zabytkowego dworu. Wybudowany na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku budynek już od dawna czekał na gruntowną konserwację. Jednak dopiero w tym roku władzom gminy udało się pozyskać środki na jego remont.
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu