Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/11/2013 - 16:00

Droga Kielce-Gorlice-Jasło. Apel samorządowców do europosłów

Przedstawiciele samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego zwrócili się z apelem do posłów Parlamentu Europejskiego o poparcie idei budowy i włączenia drogi szybkiego ruchu Warszawa-Kielce-Tarnów-Gorlice-Jasło-Barwinek-Granica Państwa Polskiego do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T w ramach programu TEN (Trans-European-Network).
W apelu przetłumaczonym na język angielski, francuski, niemiecki i bułgarski samorządowcy przypominają, że droga ta została już zgłoszona w formie poprawki do projektu programu pomocowego Unii Europejskiej TEN, a podpisało się pod nią 72 Posłów Parlamentu Europejskiego z Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Zaapelowano o powszechne wsparcie parlamentarne dla tej niezwykle ważnej inicjatywy samorządów lokalnych mającej znaczenie ogólnopolskie i zasięg międzynarodowy. Poproszono również o poparcie ustnej poprawki w sprawie finansowania omawianej trasy, złożonej przez grupę EFD. Samorządowcy trzech województw podkreślają, że na mapie dróg objętych siecią TEN-T w Polsce rejon między Warszawą, Lublinem, Rzeszowem, Tarnowem, Krakowem i Częstochową oraz w kierunku południowym od autostrady A4 między Katowicami a Rzeszowem jest pozbawiony dróg o znaczeniu transeuropejskim. Tę pustkę może właśnie wypełnić proponowany przez samorządy nowy korytarz drogowy, który w ślad za poprawą dostępności komunikacyjnej otwiera przed mieszkańcami tego obszaru perspektywę powstania nowych zakładów i miejsc pracy oraz rozwój ruchu turystycznego o znaczeniu międzynarodowym.
Samorządowcy zauważają, że trasa ta otwiera możliwość skomunikowania najkrótszą drogą krajów nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) przez Białystok, Warszawę, Kielce, Tarnów, Gorlice, Jasło, Barwinek z południem Europy (Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia) i odwrotnie, a tym samym może spełniać rolę strategiczną nie tylko dla Polski ale także wschodnich państw Unii Europejskiej. Włączenie jej w Tarnowie w istniejącą już i przebiegającą prostopadle autostradę A4 otwiera tę drogę na zachód Europy w kierunku Niemiec i na wschód w stronę Ukrainy. Apelują więc o poparcie dla tej ze wszech miar potrzebnej inicjatywy drogowej o znaczeniu międzynarodowym, aby w pełni zostały wykorzystane możliwości jakie stwarzają programy unijne dla budowania nowoczesnych układów komunikacyjnych będących motorem lokalnego rozwoju.
Opr. JG
Źródło i fot. SP w Gorlicach, arch.

 






Dziękujemy za przesłanie błędu