Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
przewiń w dół
11/01/2017 - 12:20

DAKO zapłaciło 7 mln 380 tys. i buduje nowe hale na swoim

9,85 mln zł – na tyle jeszcze w sierpniu Urząd Miasta w Nowym Sączu wyceniał działkę przy Alejach Piłsudskiego, którą chciało wykupić od samorządu DAKO. Ostatecznie firma kupiła dotychczas dzierżawiony grunt przy Alejach Piłsudskiego za 7,38 mln zł brutto. Skąd taka różnica?

Negocjacje między Nowym Sączem a DAKO w sprawie dzierżawionych przez firmę gruntów przy Alejach Piłsudskiego toczyły się przez kilkanaście miesięcy. W tym czasie obie strony bardzo skąpo mówiły o wartości transakcji. W sierpniu w oficjalnym komunikacie umieszczonym na stronie Urzędu Miasta w Nowym Sączu podano oficjalną wycenę gruntu - 9,85 mln zł. Jaki jest finał sprawy?

- Firma DAKO nabyła prawo własności od Miasta Nowego Sącza aktem notarialnym, który został podpisany w dniu 26 października 2016 roku. Przy jego podpisaniu miasto reprezentował prezydent Ryszard Nowak. Należna kwota 7,38 mln zł brutto,  czyli 6 mln zł netto, wpłynęła na konto Miasta Nowego Sącza przed podpisaniem aktu notarialnego - tak z kolei brzmi oficjalna odpowiedź rzecznika prasowego Krzysztofa Witowskiego, którego zapytaliśmy o finał negocjacji.

Zobacz też: DAKO dostanie działkę od miasta, ale za ok. 10 milionów. To gra o nowe miejsca pracy

Rzecznik odpowiada również na pytanie Czytelników związane z rozpoczęciem budowy nowych hal przez DAKO już we wrześniu, czyli przed finalizacją transakcji z miastem. - Firma DAKO, będąc użytkownikiem wieczystym, mogła prowadzić budowę, dowolnie dysponować powyższym terenem. Zakup prawa własności nie był konieczną czynnością do prowadzenia inwestycji.

Skąd rozbieżność między sierpniową wyceną gruntów a ceną z aktu notarialnego? Okazuje się, że zgodnie z przewidywaniami radnego Grzegorza Fecko,  który od początku był za zielonym światłem dla DAKO,  spółka zapłaciła kwotę obniżoną o dotychczasowy czynsz dzierżawny wniesiony na rzecz miasta, który rocznie opiewał na kwotę ok. 300 tys. złotych.

Grunt, którego właścicielem stało się DAKO ma powierzchnię około 5,5 hektara. Dla porównania Konspol  za działkę o wielkości 10 arów przy ulicy Grottgera zapłacił miastu kilka tygodni temu aż 6 milionów złotych. DAKO buduje na kupionym gruncie 5 tysięcy m.kw. nowych hal, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy.

Zobacz też: Pazgan szczęśliwy, że zapłacił 6 mln za 10 arów

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info