Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
14/11/2018 - 10:30

Czy w Nowym Sączu zbudują tanie bloki z mieszkaniami do wynajęcia?

Kiedy Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dwa lata temu, jako jedyne w Polsce zadeklarowało chęć udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus, wszystko wskazywało na to, że miejska spółka wejdzie do pilotażowego projektu. Ostatecznie skończyło się na niczym, bo miasto nie dysponuje gruntami komunalnymi. Czy teraz szykuje się decyzyjny przełom? Ministerstwo inwestycji i rozwoju chce wprowadzić zmiany, które pozwolą udostępniać więcej państwowych gruntów pod budowę tanich bloków na wynajem.

Nowy Sącz był jednym z pierwszych polskich miast, które zgłosiły się do pilotażu rządowego programu Mieszkanie Plus. Tanie bloki pod wynajem chciało budować Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Te plany zderzyły się z decyzją Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości czyli operatora programu,  który do pilotażu zakwalifikował tylko samorządy dysponujące gruntami komunalnymi, a takich miasto nie ma.

Czytaj też Mieszkanie Plus już w Nowym Sączu? Kurp i jego STBS zgłosili się do rządowego programu

Czy teraz szykuje się decyzyjny przełom? Rok po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli tak zwanym banku ziemi, rząd zapowiada jej nowelizację. Według zapowiedzi wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia, zmiany pozwolą udostępniać więcej należących do skarbu państwa gruntów pod budowę tanich mieszkań na wynajem.

- Wprowadzamy mechanizm, w którym będziemy mogli zapłacić tym, od których te tereny przejęliśmy - przytacza słowa wiceministra Polskie Radio. Nowelizacja zakłada też, że ziemia będzie mogła być prowadzana aportem do firm tworzonych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Krajowy Zasób Nieruchomości już wystąpił do prezydenta Nowego Sącza o przekazanie do banku ziemi wszystkich nieruchomości skarbu państwa. Pytany o to dyrektor wydziału geodezji miejskiego magistratu Krzysztof Kurzeja wyjaśnia, że na razie w tej sprawie trwa proceduralna wymiana pism.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania opinii na ten temat - mówi Kurzeja

Które grunty zostały wskazane do tego, żeby trafić do banku ziemi?

- Na razie nie chciałbym na ten temat mówić. W tej kwestii musi się wypowiedzieć już nowy prezydent Ludomir Handzel.

Nieoficjalnie wiadomo jednak,  że chodzi o grunty w rejonie ulicy 29 listopada.

Czy zmiana przepisów sprawi, że Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zrobi kolejne podejście do programu Mieszkanie Plus?

- Po analizie takiego rozwiązania uważamy, że wcale nie jest ono lepsze od sprawdzonego od ponad dwudziestu lat modelu  budownictwa społecznego- mówi prezes Towarzystwa Maciej Kurp.- To dotyczy spójności finansowania, czy wysokości czynszów dla mieszkańców. W tej chwili skupiamy się na swojej robocie. Pozyskaliśmy grunty, teraz przygotowujemy się do kolejnych inwestycji, które będziemy prowadzić na sprawdzonych zasadach. Jeśli  miasto zechce wejść do programu z konkretnym gruntem, jesteśmy gotowi, jako spółka komunalna mieszkania plus budować jako inwestor czy inwestor zastępczy. Jest kilka możliwości.

Czytaj też Był optymizm i dobre chęci, skończyło się na niczym. Szanse na Mieszkania Plus w Nowym Sączu już pogrzebane?

Resort inwestycji i rozwoju zakłada, że po zmianie przepisów  instytucjom posiadającym tereny, które nie są im niezbędne, bardziej opłaci się przekazać je pod budowę mieszkań w ramach rządowego programu. Odpłatność wyniesie 90 procent wartości rynkowej przekazanych gruntów.10 procent będzie stanowić dochód Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Stan przed nowelizacją pozwala jedynie na włączanie terenów aportem do jednostek samorządu terytorialnego. Ministerstwo liczy też na bliższą współpracę z resortami: obrony narodowej oraz rolnictwa. Chodzi oto, by  zachęcić do przekazywania gruntów Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Mienia Wojskowego i spółki Skarbu Państwa. Przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu