Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/03/2019 - 14:05

Czy sądeccy przedsiębiorcy otworzą w swoich firmach żłobki?

Z jednej strony dziecko, z drugiej kariera z zawodowa. Żeby to pogodzić potrzebna jest opieka nad maluchem. Nie każdy ma w domu babcię, nie każdego stać na prywatną opiekunkę, a miejsc w żłobkach brakuje. Z tym problemem boryka się niejedna rodzina w Nowym Sączu. Rozwiązaniem tego dylematu mogłyby być żłobki w miejscu pracy. Wojewódzki samorząd chce przeznaczyć na ten cel 40 milionów złotych.

Pogodzenie życia rodzinnego i kariery zawodowej to nie lada wyzwanie. O tym, jak trudno jest łączyć te obowiązki wie każdy rodzic. Rozwiązaniem tego problemu mogą być dotacje unijne, które pozwalają tworzyć nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Na tych, którzy chcieliby taki pomysł zrealizować czekają unijne dotacje.

Czytaj też Będzie 500 plus na pierwsze dziecko. Już wiadomo, kiedy można składać wnioski

W tym roku to ponad 40 mln złotych – informuje urząd marszałkowski - Nabór wniosków rozpocznie się już 18 marca.

Z diagnozy sytuacji na małopolskim rynku pracy wynika, że stopa bezrobocia w regionie sukcesywnie się obniża. Statystyki pokazują jednak, że to kobiety są mniej aktywne zawodowo. Ta sytuacja związana jest z kilkoma czynnikami, zwłaszcza z trudnościami w łączeniu obowiązków zawodowych z rodzinnymi.

- Małopolska poprzez zwiększenie dostępności do placówek świadczących opiekę nad maluchami stara się rozwiązać problem zwłaszcza matek, które chcą po urodzeniu dziecka wrócić na rynek pracy i łączyć harmonijnie te dwie role - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Czy któraś z sądeckich firm zdecyduje się na takie rozwiązanie, na razie nie wiadomo. O unijne pieniądze – od 18 marca - będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy i pracodawcy. także jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz organizacje pozarządowe.Na co będzie można przeznaczyć środki?

Czytaj też Matki z czwórką dzieci idą do ZUS-u po emeryturę. W Sączu jest ich najwięcej

Po pierwsze – informuje urząd marszałkowski - na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym żłobków, między innymi przyzakładowych oraz klubów dziecięcych. Po drugie – na rozbudowę istniejących już placówek, zwiększenie liczby dostępnych w nich miejsc oraz dostosowanie ich do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Pieniądze będzie można spożytkować na zakup i montaż nowego wyposażenia np. placów zabaw czy pomocy naukowych. Z tych środków prowadzący placówki będą także mogli sfinansować koszty bieżącej opieki nad dziećmi, a więc m.in. koszty wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu, koszty żywienia dzieci oraz inne wydatki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki.

Z danych wojewódzkiego samorządu wynika, że tylko do końca 2018 roku przyjęto do realizacji 64 projekty na kwotę 90,4 mln zł. Dotychczas powstało 1,4 miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennego opiekuna.  Ponad 40 procent miejsc powstało w gminach, których sytuacja z wiązana z opieką nad dziećmi do lat 3 została określona jako bardzo zła, umiarkowanie zła lub zła. Ponadto 210 osobom przyznano wsparcie w postaci dofinansowania kosztów zatrudnienia niani.

Warto też przypomnieć, że w ramach unijnych funduszy wojewódzki samorząd dysponuje kwotą 29 mln euro na realizację projektów, które mają wsprzeć rodziców dzieci do lat 3 
w powrocie na rynek pracy. Opieka nad dziećmi zapewniana jest w żłobkach, klubach dziecięcych, przez dziennego opiekuna oraz przez nianię. Planuje się utworzenie do 2020 roku ponad 5,2 tys. miejsc opieki oraz dofinansowanie 600 osobom kosztów zatrudnienia niani.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu