Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/08/2018 - 15:15

Czy Park Zdrojowy w Krynicy zyska nowe imię?

Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju to obszar prawie 70 hektarów w centrum miasta. Teren ten jest unikatem, bo jako jedyny park w Polsce nie ma powierzchni płaskich. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć jego rewitalizacja. Po jej zakończeniu Park Zdrojowy może uzyskać imię profesora Edwarda Chodzickiego.

20 lipca w zabytkowej scenerii Muzeum Nikifora w krynickiej "Romanówce", przy udziale Stanisława Sorysa, wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz burmistrza Krynicy-Zdroju Dariusza Reśki została podpisana umowa na dofinansowanie rewitalizacji parku. Prace będą kosztować 7,8 mln złotych.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty końcem sierpnia 2018. Prace powinny rozpocząć się jesienią i potrwają do końca wakacji 2019 roku. Burmistrz Dariusz Reśko zapowiedział, że zaproponuje Radzie Miejskiej, aby Park Zdrojowy uzyskał imię profesora Edwarda Chodzickiego, leśnika, który jako pierwszy sporządził unikatowy plan zagospodarowania tych terenów.

Zobacz także: Program Kurort Krynica na półmetku, co przed nami?

Edward Chodzicki żył w latach 1897-1978, był naukowcem i społecznikiem, kierował Katedrą Leśnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1939 roku został aresztowany w ramach akcji "Sonderaktion Krakau" i wywieziony do obozu w Sachsenhausen. Po wojnie wrócił na uczelnie. Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Profesor Chodzicki jest autorem przedwojennego projektu zakładającego stworzenie na Górze Parkowej pięknego arboretum z kolekcją egzotycznych drzew - mówi Dariusz Reśko. Chciałbym, aby to był ukłon w kierunku historii i postaci zasłużonego dla Krynicy naukowca.

Park Zdrojowy powstał w 1810 roku i do tej pory ma ten sam układ ścieżek.  Zawiera też unikatowy zbiór wielu gatunków drzew i jest siedliskiem różnorakiego ptactwa. W ramach prac rewitalizacyjnych na Górze Parkowej odnowione zostaną trasy spacerowe i altanki, powstaną tablice informacyjne i nowe oświetlenie. Przy alejkach staną kosze na śmieci, a spacerowicze będą mogli odpocząć na jednej ze 116 nowych ławek lub 33 leżaków. Odnowione zostaną ścieżki edukacyjne i powstanie siłownia na wolnym powietrzu.

Na liczącym 741 metrów n. p. m. szczycie Góry Parkowej przebudowany zostanie taras widokowy, oraz prowadzące do niego schody. Park zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to już kolejny obiekt rewitalizowany przez gminę w ramach programu Kurort krynica.

(KS) Fot. autor







Dziękujemy za przesłanie błędu