Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/12/2017 - 14:10

Czegoś takiego w historii sądeckiego pośredniaka jeszcze nie było!

Coraz mniej mieszkańców Nowego Sącza ma problem ze znalezieniem pracy. Tak wynika z danych miejskiego pośredniaka, gdzie systematycznie ubywa bezrobotnych. w październiku padł rekord. Po raz pierwszy w historii miejskiego pośredniaka w rejestrach odnotowano wskaźnik poniżej 2 tys. osób.

Tak niskiego bezrobocia w liczącym 8o tysięcy mieszkańców Nowym Sączu jeszcze nie było. Według statystyk miejskiego pośredniaka, wskaźnik osób bez pracy, zarejestrowanych w mieście, po raz pierwszy w historii spadł poniżej 2 tys. osób.

Czytaj też Wyciąganie niani z rynkowego podziemia w Nowym Sączu. Ciągle praca na czarno czy już legalne zatrudnienie   

- Na koniec października w rejestrach Sądeckiego Urzędu Pracy było 1937 osób. To o 129 mniej niż miesiąc wcześniej. W zestawieniu rok do roku wskaźnik ten pomniejszył się o 927 osób - informuje urząd.

Na równie niskim poziomie 4,2 procent - pozostaje w mieście stopa bezrobocia. Pod tym względem Nowy Sącz jest nieprzerwanie liderem w subregionie. Spadek stopy bezrobocia we wrześniu nastąpił w dwóch powiatach subregionu nowosądeckiego, obejmującego trzy powiaty ziemskie.  

W nowosądeckim wskaźnik wynosił 8,7 punktu procentowego,  spadek o 0,3 proc., w gorlickim 6,6 p. proc., bez zmian i w limanowskim 8,8 p. proc., spadek o 0,1 proc. - informuje Sadecki Urząd Pracy.  

Czytaj też Amerykanie chcą inwestować w Nowym Sączu? Konsul przyjechał na przeszpiegi

Pod względem poziomu bezrobocia rejestrowanego Nowy Sącz jest nieprzerwanie liderem  w podregionie nowosądeckim. Różnica pomiędzy pozostałymi powiatami sięga kilku punktów procentowych.

Stopa bezrobocia w Nowym Sączu jest niższa w porównaniu do Małopolski (5,5 proc.) i kraju (6,8 proc.). Porównywalny z Nowym Sączem pod względem potencjału demograficznego i gospodarczego Tarnów notuje stopę bezrobocia na poziomie 6,1 proc.

Zdecydowana większość zarejestrowanych w SUP to bezrobotni w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zaliczamy do nich między innymi osoby do 30. i powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Wskaźnik bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy minimalnie (o 0,3p. proc) wzrósł i wynosi 86,3 procent wszystkich zarejestrowanych.

Największy udział w strukturze bezrobotnych stanowią długotrwale bezrobotni, czyli pozostający w rejestrze Urzędu Pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Udział tej grupy wynosi obecnie 48,6 proc. i jest to główny powód, dla którego osoby te aktywizowane są w pierwszej kolejności. 

[email protected] fot. archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu