Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 lutego. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
przewiń w dół
Data Publikacji: 
14/09/2017 - 16:20

Co za świństwo pływa w wodociągu w Witowicach Dolnych i Stańkowej?

Woda dostarczana mieszkańcom Jodłowca przez sieć wodociągową w Witowicach Dolnych jest skażona bakterią z grupy coli. Nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Z tego samego powodu na cztery spusty zostało też zamknięte ujęcie wody w Stańkowej. Co się stało?

Z przekazanych przez powiatowy Sanepid informacji wynika, że to była rutynowa, kontrola. w ramach nadzoru sanitarnego do badania została pobrana próbka wody ze zbiornika wyrównawczego w Jodłowcu, wodociągu publicznego w Witowicach Dolnych.

Czytaj Strach pić wodę ze studni w gminie Korzenna

- Wynik badania wykazał w wodzie obecność bakterii grupy coli - informuje w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu.

Sanepid natychmiast nakazał zamknąć odcinek witowickiego wodociągu, od zbiornika wyrównawczego w Jodłowcu do Tęgoborz, z którego korzysta blisko 70 mieszkańców.  Teraz sieć zostanie poddana zabiegom higieniczno-sanitarnych.

Podobna sytuacja jest w Stańkowej. Badania próbki wody pobranej z ujęcia indywidualnego dla szkoły podstawowej wykazały obecność bakterii grupy coli oraz enterokoków kałowych.

Czytaj Po gminach krąży bakteria coli, a prezes Sądeckich Wodociągów spokojnie sobie śpi

Ujęcie - prywatna studnia-  zostało zamknięte do czasu przeprowadzenia zabiegów higieniczno-sanitarnych i uzyskania wody bezpiecznej dla ludzkiego zdrowia.

I w Jodłowcu i w Stańkowej  na razie woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet. Woda nie nadaje się do spożycia, aż do odwołania. 

(ami) fot. ilustracyjne Sądeckie Wodociągi
Komentarze Facebook