Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
przewiń w dół
14/09/2017 - 14:20

Co za świństwo pływa w wodociągu w Witowicach Dolnych i Stańkowej?

Woda dostarczana mieszkańcom Jodłowca przez sieć wodociągową w Witowicach Dolnych jest skażona bakterią z grupy coli. Nawet po przegotowaniu nie nadaje się do picia. Z tego samego powodu na cztery spusty zostało też zamknięte ujęcie wody w Stańkowej. Co się stało?

Z przekazanych przez powiatowy Sanepid informacji wynika, że to była rutynowa, kontrola. w ramach nadzoru sanitarnego do badania została pobrana próbka wody ze zbiornika wyrównawczego w Jodłowcu, wodociągu publicznego w Witowicach Dolnych.

Czytaj Strach pić wodę ze studni w gminie Korzenna

- Wynik badania wykazał w wodzie obecność bakterii grupy coli - informuje w komunikacie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu.

Sanepid natychmiast nakazał zamknąć odcinek witowickiego wodociągu, od zbiornika wyrównawczego w Jodłowcu do Tęgoborz, z którego korzysta blisko 70 mieszkańców.  Teraz sieć zostanie poddana zabiegom higieniczno-sanitarnych.

Podobna sytuacja jest w Stańkowej. Badania próbki wody pobranej z ujęcia indywidualnego dla szkoły podstawowej wykazały obecność bakterii grupy coli oraz enterokoków kałowych.

Czytaj Po gminach krąży bakteria coli, a prezes Sądeckich Wodociągów spokojnie sobie śpi

Ujęcie - prywatna studnia-  zostało zamknięte do czasu przeprowadzenia zabiegów higieniczno-sanitarnych i uzyskania wody bezpiecznej dla ludzkiego zdrowia.

I w Jodłowcu i w Stańkowej  na razie woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet. Woda nie nadaje się do spożycia, aż do odwołania. 

(ami) fot. ilustracyjne Sądeckie Wodociągi

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu