Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/02/2017 - 07:00

Co z Mieszkaniami Plus w Nowym Sączu? Zbudują czy nie zbudują...

Nowy Sącz chciał być jednym z pierwszych polskich miast, które zbuduje tanie bloki pod wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus. Chęć udziału w rządowym projekcie zgłosiła należąca do miejskiego samorządu spółka Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ale jak na razie plany spełzły na niczym. Dlaczego?

Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego było jedynym w Polsce TBS-em, który zadeklarował chęć udziału w rządowym projekcie Mieszkanie Plus. Jeszcze w połowie października, wedle optymistycznych zapowiedzi prezesa Macieja Kurpa, wszystko wskazywało  na to, że spółka wejdzie do pilotażowego programu. Teraz okazuje się, że na razie nic tego nie będzie.

Przeczytaj też Mieszkanie Plus już w Nowym Sączu? Kurp i jego STBS zgłosili się do rządowego programu

Sprawa, jak tłumaczy Kurp,  pozostaje w tej chwili w zawieszeniu, bo Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, który jest  operatorem programu, do pilotażu zakwalifikował samorządy, które dysponują gruntami komunalnymi.

- Okazało się, że propozycja udziału w pilotażu skierowana do pięćdziesięciu  miast prezydenckich spotkała się z nadspodziewanym odzewem. Jednak my, w przeciwieństwie do większości samorządów, zaproponowaliśmy, że  mieszkania zbudujemy na gruntach należących do skarbu państwa, bo działek komunalnych nie mamy. Tymczasem dla Banku Gospodarstwa Krajowego, korzystniejsze jest budowanie  na gruntach samorządowych - wyjaśnia prezes STBS. 

Przeczytaj też Dorosłe dzieci na garnuszku rodziców. Pomoże im program „Mieszkanie Plus”?

Sprawę sprzedaży liczącej półtora hektara działki, najpierw  przewlekał poprzedni wojewoda Jerzy Miller, z kolei obecny gospodarz  regionu, Józef Pilch nie mógł tego zrobić z uwagi na wstrzymanie  sprzedaży gruntów znajdujących w jego dyspozycji.

Co dalej z budową sądeckich Mieszkań Plus? - pytamy Macieja Kurpa.

 - Już na początku września przekazaliśmy do operatora programu, czyli  Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, obszerną ankietę, wraz z  licznymi załącznikami,  w tym koncepcję zagospodarowania działki.  Zrobiliśmy to we własnym zakresie, z wyliczeniem ilości mieszkań, wraz  z kompletną  infrastrukturą towarzyszącą: garażami, parkingami,  zielenią  i miejscami do rekreacji. czyli z tym wszystkim, co się  składa na osiedle mieszkaniowe. Wskazany przez nas teren spełnia wszelkie  kryteria merytoryczne dla realizacji programu.

Jak na razie realizowany jest pilotaż programu. STBS musi poczekać na rozwiązania ustawowe Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, które obecnie są na etapie uzgodnień  resortowych, tłumaczy Maciej Kurp.

- W myśl projektu ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego  Nieruchomości będzie z mocy prawa przejmował grunty należące do Skarbu Państwa i jego spółek oraz powierzał realizację konkretnej inwestycji partnerom lokalnym, takim jak na przykład Sądeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Kiedy? Na razie nie wiadomo.

Mieszkanie Plus to po programie Rodzina 500 plus kolejny instrument wsparcia dla polskich rodzin, szczególnie tych nieposiadających własnego lokum. Zasadnicza część programu to budowanie mieszkań na wynajem z możliwością ich przejęcia na własność po dwudziestu, trzydziestu latach użytkowania.

Przeczytaj też Dorosłe dzieci na garnuszku rodziców. Pomoże im program „Mieszkanie Plus”?

Cena metra kwadratowego takiego mieszkania nie byłaby wyższa niż 3 tys. zł za metr kwadratowy. Czynsz byłby niższy nawet o 40-50 procent,  w porównaniu z obecnymi  czynszami rynkowymi.

Agnieszka Michalik [email protected] fot archiwum Sądeczanin. info







Dziękujemy za przesłanie błędu