Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
przewiń w dół
07/12/2016 - 12:40

Chodźcie z nami na wojnę o "sądeczankę"!

Zebrała ekspertów, którzy sporządzili wstrząsający raport na temat wykluczenia komunikacyjnego Sądecczyzny i zamierza rozliczyć decydentów z niespełnionych obietnic. Poseł Elżbieta Borowska, choć parlamentarzystką jest od niespełna roku, zakasała rękawy i zabrała się za urzeczywistnianie drogowych i kolejowych inwestycji. Jutro organizuje konferencję w Nowym Sączu pod hasłem „Jak uzdrowić sądecki transport”. Razem z serwisem Sądeczanin.info chce też walczyć o "sądeczankę". Spotkanie jest otwarte dla każdego. Walczcie razem z nami.

- Od wielu lat trwają w środowisku samorządowców i polityków także samych mieszkańców regionu niekończące się dyskusje na temat słabej jakości infrastruktury Sądecczyzny - mówi gorlicka posłanka Elżbieta Borowska z Ruchu Kukiz,15.-  Wszyscy zgadzają się, że brak odpowiednich działań na rzecz poprawy stanu dróg oraz linii kolejowych powoduje stagnację gospodarczą w regionie.

Przeczytaj też Sądecznie chcą sądeczanki! Najwyższy czas na konkrety!

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu ma być „Sądeczanka”, czyli ekspresowa droga z Nowego Sącza do Brzeska, która stanowiłaby szybkie połączenie  z autostrad A4 oraz budowa linii kolejowej „Piekiełko – Podłęże”. Ale obydwie inwestycje ciągle są tylko „na papierze”.

- Ze względu na wysoką ilość środków, które trzeba byłoby przeznaczyć na te inwestycje, ich stopień realizacji zatrzymał się na poziomie marzeń mieszkańców oraz niespełnionych zapewnień ze strony polityków - stwierdza Borowska, która uważa, że trzeba przedstawić realne rozwiązania umożliwiające poprawę stanu infrastruktury.

To dlatego parlamentarzystka zleciła ekspertom z Klubu Jagiellońskiego opracowanie raportu poświęconego wykluczeniu transportowemu wschodniej Małopolski.  

Przeczytaj też Wstrząsający raport o wykluczeniu transportowym Sądecczyzny

- Dokument  pod redakcją Macieja Dulaka i Pawła Grzegorczyka to wnikliwa analiza i  rozłożenie na czynniki pierwsze problemów oraz wyzwań z jakimi boryka się region. Autorzy raportu  podkreślają, nie tylko „Sądeczanka” oraz „Piekiełko – Podłęże” jest zbawieniem dla regionu - mówi Borowska.

Co jeszcze?  Swoje koncepcje wyrwania naszego regionu z  komunikacyjnej zapaści przedstawią jutro podczas zorganizowanej  przez poseł Borowską konferencji nie tylko autorzy raportu. Także eksperci z dziedziny transportu, samorządowcy oraz lokalni przedsiębiorcy.

- Wszyscy zasiądą przy jednym stole  jutro, 8 grudnia, o godzinie 10 w sądeckim hotelu Panorama po to, żeby wspólnymi siłami odpowiedzieć na pytanie „Jak uzdrowić Sądecki transport?” - tłumaczy Borowska i zachęca do udziału w konferencji mieszkańców regionu.

- Spotkanie jest otwarte dla każdego , kto chce wyrazić swoje zdanie oraz skonfrontować je z opinią prelegentów bądź pragnącego na żywo usłyszeć nowe pomysły umożliwiające rozwiązanie problemu - dodaje poseł.

Wśród prelegentów pojawią się między innymi Jacek Żelasko, ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii oraz bezpieczeństwa danych, Ludomir Handzel, zawodowo związany z zarządami  spółek kolejowych i transportowych, Wiesław Pióro, dyrektor obsługi posprzedażowej w firmie Wiśniowski, Jan Załubski, prezes zarządu firmy ZET Transport oraz Karol Trammer, dziennikarz zajmujący się tematyką kolejową, redaktor naczelny dwumiesięcznika “Z Biegiem Szyn”.

(ami, fot archiwum