Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 marca. Imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława
14/12/2018 - 11:45

Chełmiec, Świniarsko: wał powodziowy zagrożony a 10 mln na naprawę ciągle nie ma

Choć w wyniku lipcowego wezbrania Dunajca uszkodzony został wał przeciwpowodziowy na wysokości Świniarska, to jeszcze nie wiadomo kiedy zabezpieczone zostaną środki na jego naprawę. Interweniował w tej sprawie radny Jakub Ledniowski, ale odpowiedź nie do końca napawa optymizmem.

Zobacz też: Dunajec zabiera wał przeciwpowodziowy. Uszkodzenia oglądał wojewoda

Ledwo napisaliśmy o tym, że gminie Stary Sącz udało się wywalczyć 2,6 miliona złotych na zabezpieczenie brzegów i koryta Dunajca na wysokości mostu św. Kingi a już  musimy donieść, że interwencji wymaga też koryto i wał przeciwpowodziowy w Świniarsku.

- W lipcu tego roku, zaraz po intensywnych opadach deszczu, które nawiedziły nasz region, postanowiłem ponownie interweniować w sprawie odbudowy koryta Dunajca i zabezpieczenia wału w Świniarsku na wysokości ujęcia wody i elektrowni wodnej – informuje radny gminy Chełmiec Jakub Ledniowski, który uzyskał mandat właśnie ze wspomnianego sołectwa.

Zobacz też: Ciężki sprzęt w korycie Dunajca. 2,6 miliona zł poszło w ruch! [ZDJĘCIA]

Z odpowiedzi, jaką radny otrzymał ze spółki Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wynika, że spółka już dysponuje dokumentacją techniczną „Odbudowa lewego międzywala rzeki Dunajec w rejonie stopnia w miejscowości Podrzecze-Świniarsko-Nowy Sącz”, ale realizacja tego przedsięwzięcia kosztować będzie aż 10 milionów złotych, co zdecydowanie przekracza obecne możliwości finansowe spółki.

Autorzy odpowiedzi zastrzegają, że po wezbraniu Dunajca w dniach 18-22 lipca ów odcinek został ujęty w zestawieniu szkód powodziowych. Wody Polskie cały czas czekają na pieniądze na ich likwidację, ale te będą przyznawane na podstawie skali zagrożenia - w pierwszej kolejności naprawiane będą te miejsca, gdzie zagrożenie jest największe. Jedyne co na chwilę obecną deklaruje spółka, to doraźne naprawy, ale i w tym wypadku tez musi czekać na przyznanie rządowych środków.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku