Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
28/08/2016 - 19:40

Chełmiec: Bo do szamba trzeba… dwojga, ale ludzie nie ufają urzędnikom

Gmina dofinansowała mieszkańcom budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Powstały tam, gdzie nie ma jak pociągnąć kanalizacji, tylko, że teraz nie ma kto ich czyścić. Mieszkańcy, którzy już dołożyli do interesu po 3 tysiące złotych czują się nabici w butelkę.

- Pozostałości z oczyszczalni miała wywozić gmina, ale okazuje się, że zostaliśmy, przynajmniej część mieszkańców, sami z tym problemem. Gmina ma dwa szambowozy, ale tam, gdzie jest utrudniony wjazd czy dojazd, jak na przykład u mnie, gmina nie chce ich przysłać – skarży się Czytelniczka (nazwisko do wiad. red.)

- Zostałam sama z problemem, szukałam prywatnej firmy, która by mi pomogła i nawet dostałam numer do kilku firm z gminy Podegrodzie. Ale okazało się, że oni też mają takie auta, którymi nie da się do mnie dojechać. Wyjaśnili, że musieliby przyjechać dwoma autami z rurą na kilkadziesiąt metrów długą i może wtedy daliby radę, tylko, że mnie by to kosztowało jednorazowo minimum 500, 600 złotych. Mnie na to nie stać. Pracownicy tej firmy mówią, że nie ja jedna mam w gminie Chełmiec taki problem. Zapytałam: co robią inni? I usłyszałam: wynajmują i płacą…

Zobacz też: Chełmiec: Gmina planuje dalszą rozbudowę sieci wod.-kan.

Zastrzeżenia skonfrontowaliśmy od razu z Bogumiłą Aszklar-Lelito, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

- Pierwsze słyszę o takich problemach. Nie przypominam sobie żeby gmina komukolwiek odmówiła pomocy i żeby gdzieś był problem z dojazdem szambowozu. Jedno auto jest rzeczywiście duże, ale drugie jest mniejsze, ma pięciokubikowy pojemnik i nigdzie nie powinno mieć problemu z dojazdem. Żeby odonieść się do zarzutów, musiałabym znać konkretny numer działki.

Aszklar-Lelito rozumie, że mieszkańcy nie są zbyt skorzy do ujawniania swoich personaliów, ale w przypadku, gdy sygnalizują problemy techniczne, nie ma opcji rozwiązania sprawy bez podania szczegółowych namiarów.

Kierownik zachęca, by osoby które mają opisany przez naszą Czytelniczkę problem zgłaszały się bezpośrednio do jej zakładu a nie od razu do mediów.

Zobacz też: Chełmiec: Być albo nie być miastem? Radni głosują po raz drugi

Przy okazji zapytaliśmy jak temat wywozu nieczystości z oczyszczalni przydomowych rozwiązany jest w innych gminach. Okazuje się, że Podegrodziu mieszkańcy muszą sami płacić za ich wywóz mimo że gmina partycypowała w kosztach ich budowy.

- Tak jak muszą płacić za media: gaz czy prąd - tłumaczy sekretarz gminy, Piotr Lachowicz, który przy okazji dodaje, że gmina ma obszerny spis firm, które świadczą tego typu usługi i urzędnicy chętnie się takimi informacjami podzielą z zainteresowanymi.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu