Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
przewiń w dół
18/04/2017 - 14:40

Bilety MPK w Nowym Sączu będą droższe?

Czy w Nowym Sączu więcej zapłacimy za przejazd autobusami? Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji szykuje się do podwyżki cen biletów. Ile nas to trzepnie po kieszeni i jaki jest tego powód?

Według propozycji władz spółki, cena biletu jednorazowego miałaby wzrosnąć do 2,80 zł za przejazd jednorazowy. To o 30 groszy więcej niż obecnie. Skąd ta podwyżka?

Prezes MPK w Nowym Sączu Andrzej Górski tłumaczy, że spółka przymierza się do gruntownej modernizacji dworca autobusowego i wymiany taboru na niskoemisyjny, co wiąże się między innymi z koniecznością zakupu autobusów elektrycznych.

Przeczytaj też Dworzec MPK będzie dwupiętrowy 

- To sprawia, że rosną koszty związane z funkcjonowaniem spółki. W górę poszły też opłaty za ubezpieczenie OC - mówi  szef MPK

Spółka już przygotowała stosowny projekt uchwały, w którym uzasadnia, że główną przyczyną proponowanej podwyżki jest konieczność zachowania obecnego udziału dopłat budżetowych w finansowaniu komunikacji miejskiej. MPK podkreśla też, że przez ostatnie pięć lat  opłaty za przejazd miejskimi autobusami utrzymywały się na niezmiennym poziomie.

Przeczytaj też Wiceprezydent Piech już to klepnął. W Nowym Sączu będą elektryczne autobusy

Obecnie poziom cen biletów w Nowym Sączu jest jednym z niższych w porównaniu do innych miast Polski. W okresie od ostatniej podwyżki odnotowano znaczny wzrost stałych składników kosztowych, w szczególności kosztów ubezpieczenia, wzrost cen mediów, wzrost kosztów osobowych w spółce spowodowany ustawowym wzrostem płacy minimalnej  - czytamy w projekcie uchwały.

Władze spółki podnoszą też inny argument. Nie tylko wydłużają się już istniejące linie autobusowe, ale także planowane są nowe połączenia.  

- To powoduje wzrost wydatków na usługi przewozowe - podkreśla prezes MPK.

Wzrost ceny nie obejmie biletu 24-godzinnego, senioralnego i rodzinnego.

Kiedy podwyżka  stanie się faktem? Jeżeli sądeccy radni będą za, bilety podrożeją od 1 czerwca. 

(ami), fot.archiwum sadeczanin.info