Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/08/2015 - 12:01

Będzie gaz w Łącku? Trwają konsultacje ministerialne

W Ministerstwie Gospodarki z premierem Januszem Piechocińskim spotkała się delegacja przedstawicieli samorządów z regionu. Celem narady było omówienie możliwości finansowania budowy gazociągu, którego przebieg jest planowany od Limanowej do Szczawnicy. Zadanie ma zostać dofinansowane ze środków unijnych.
Projekt „Budowa sieci gazowej wysokiego ciśnienia o długości ok. 13,5 km oraz sieci średniego ciśnienia na terenie Szczawnicy i gmin ościennych o łącznej długości około 73 km” został zgłoszony przez inwestora, czyli Karpacki Oddział Dystrybucyjny z Jasła do dofinansowania. 6 lipca została przekazana do Ministerstwa Gospodarki fiszka projektu umieszczonego jako projekt strategiczny do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

- W chwili obecnej, zgodnie z harmonogramem robót, trwa procedura sprawdzania czy dany projekt spełnia warunki programowe, a w kolejnym etapie w przypadku spełnienia przez projekt tych wymagań Ministerstwo Gospodarki przekaże propozycję wykazu projektów do realizacji do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - informują samorządowcy z Łącka. - We wrześniu, po zatwierdzeniu przez wykazu projektów, zostanie opublikowana lista zadań do realizacji.

W gminie Łącko nitka główna gazociągu przebiegałaby przez Zabrzeż natomiast jej ,,odnoga" prowadziłaby w stronę Łącka i Maszkowic.

- Decyzje jeszcze nie zapadły, ale po spotkaniu z wicepremierem jestem jak najlepszej myśli - mówi Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko. - Plusem tej inwestycji jest to, że o doprowadzenie gazu stara się uzdrowisko Szczawnica, a więc brany jest pod uwagę efekt ekologiczny. Gdyby udało się zrealizować tę inwestycje to stanowiłoby to zwieńczenie kilkunastoletnich działań podejmowanych w przeszłości przez wiele osób z gminy w celu doprowadzenia gazu na jej teren.

W spotkaniu uczestniczyli: Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko i grupa samorządowców ze Szczawnicy, Krościenka, powiatu nowotarskiego, Adam Wolfram szczawnicki przedsiębiorca, który wspomagał samorządowców w organizacji spotkania, oraz Mieczysław Wachowski dzięki któremu spotkanie doszło do skutku. Organizację narady pilotowały władze Szczawnicy.

(Rob)
Fot. UG Łącko

Źródło: własne, UG Łącko
 






Dziękujemy za przesłanie błędu