Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
przewiń w dół
20/04/2017 - 05:15

Bankowcy wzięli pod lupę biznes w Małopolsce. Co wyczytali z danych?

Małopolska to nie tylko jeden z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce i Europie, ale także prężnie działający ośrodek gospodarczy w kraju i doskonałe miejsce do rozwijania biznesu, wynika z „Raportu o sytuacji mikro i małych firm”, opracowanego przez Bank Pekao SA .

Co można przeczytać w opracowanym przez bankowców raporcie? Z danych wynika, że w Małopolsce działalność prowadzi obecnie ponad 371 tys. firm. Od 2008 r. ich przyrost wyniósł ponad 20 proc., podczas gdy średnia dla Polski to 11 proc.

Przeczytaj też Ludzie tu walą drzwiami i oknami? Małopolsce przybywa mieszkańców

 Dotyczy to także przedsiębiorstw technologicznych i start-upów, które coraz mocniej zaznaczają się w gospodarce regionu.  Kraków jest drugim po Warszawie miejscem do lokowania start-upów. W stolicy regionu działa 11 proc. wszystkich polskich start-upów.

Wyniki badania przeprowadzone przez Bank Pekao potwierdzają też, że Małopolska jest świetnym miejscem do rozwijania biznesu. To właśnie przedsiębiorcy z Małopolski najwyżej ocenili sytuację swoich firm oraz otoczenia gospodarczego. Województwo małopolskie jest jedynym regionem, w którym oba wskaźniki – za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy – wzrosły w porównaniu z badaniem z roku 2015.

Przeczytaj też PO-wska Małopolska zbiera laury od PiS-owskiego rządu za gospodarcze wskaźniki

Właściciele mikro i małych firm z Małopolski byli także największymi optymistami, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w kolejnych 12 miesiącach. Małopolanie bardzo dobrze ocenili także jakość usług i współpracę z lokalną administracją. Co ważne, Małopolskie jest jedynym województwem, w którym wzrosła dostępność zewnętrznego finansowania za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy (odpowiednio o 0,3 i 0,7 punktu). Tylko nasz region może poszczycić się także największą liczbą studiujących przedsiębiorców, a wielkość średniej oceny przychodów z eksportu jest w naszym regionie rekordowo wysoka.