Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
04/10/2018 - 16:15

Aż wierzyć się nie chce. Fiskus czasem potrafi odpuścić

Niby na rozliczenie zeznania podatkowego jest mnóstwo czasu, ale ciągle zdarzają się spóźnialscy. W ten sposób można stracić szansę na możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem - albo z dzieckiem, w przypadku samotnego rodzica - i stracić na tym sporo pieniędzy.

Fiskus chce odpuścić spóźnialskim. Ministerstwo finansów przymierza się do zmiany  obecnych przepisów. Chce to zrobić w ramach projektu nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Ustawa jest już po pierwszym czytaniu w sejmie. Teraz trafi do Komisji Finansów Publicznych.

Czytaj też Koniec z leasingiem auta na full wypas. To już nie będzie się tak opłacać

W życiu zdarzają się bowiem sytuacje losowe, które uniemożliwiają podatnikowi terminowe złożenie wniosku, np. choroba czy wyjazd zagraniczny” – napisano w uzasadnieniu projektu.

- Skoro podatnik spełnia warunki do łącznego opodatkowania dochodów, to bez znaczenia powinien być fakt czy wniosek o preferencyjne opodatkowanie zostanie zawarty w zeznaniu złożonym w terminie określonym ustawą, czy np. w korekcie tego zeznania” – tłumaczą autorzy nowelizacji.

Czytaj też Nowy Sącz: miasto miliarderów i ubogich mieszkańców.Tak nas widzi Polska cała 

Nowelizacja ustawy zakłada też zmniejszenie stawki CIT dla małych podatników do 9 procent, do trzech lat  wydłuża też okres, w którym można skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Upraszcza też metodę wyboru formy opodatkowania przez osoby zarabiające na wynajmie mieszkania.

[email protected].info fot.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu