Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
29/04/2016 - 09:20

Agencja zatrudnienia przejmie bezrobotnych powiatowego pośredniaka

Nowy Sącz jest jednym z kilku powiatów, w którym w ubiegłym roku testowano nowy sposób pomocy długotrwale bezrobotnym. Pracy szukała im prywatna firma. Rozwiązanie okazało się na tyle skuteczne, że Małopolska podpisała kolejną umowę. Szansę na znalezienia zatrudnienie ma dwa tysiące osób.

Model współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia to narzędzie, które ma służyć wsparciu osób długotrwale bezrobotnych w ich wejściu lub powrocie na rynek pracy. Możliwość przekazania części osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy pod opiekę prywatnej agencji zatrudnienia wprowadzono w 2014 roku do „Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”.

Kolejną umowę zlecającą aktywizację osób bezrobotnych podpisano w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie z sześcioma powiatowymi pośredniakami, wśród których znalazły  się nowosądecki i limanowski. W tym roku wykonawca usługi została firma Industry Personnel Services. Sygnatariuszem umowy obok dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy był także marszałek Małopolski Jacek Krupa.

- Dbałość o rynek pracy i rozwiązywanie jego problemów to jedno z podstawowych zadań samorządu województwa. Współpraca urzędów pracy z agencjami to działanie innowacyjne, a my podejmujemy się takiego zadania już po raz drugi – podkreśla marszałek Jacek Krupa. – Zawsze znajdzie się grupa osób, która pomimo sprzyjających warunków na rynku pracy i rozwoju gospodarczego pozostaje z różnych przyczyn bezrobotna i to dla nich konstruowany jest ten program aktywizacji. Chcemy wykorzystać i połączyć działalność administracji publicznej z działalnością komercyjną, która zostanie rozliczona – dodaje marszałek.

Dzięki umowie 2 tys. osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: limanowskiego, suskiego, nowosądeckiego, wadowickiego, olkuskiego oraz myślenickiego zostanie objętych wsparciem, którego efektem ma być ich stałe zatrudnienie.

Skuteczność działań podjętych przez agencję w ramach zawartej umowy wykażą przyjęte wskaźniki: tak zwanej skuteczności zatrudnieniowej i utrzymanie zatrudnienia. Firma wynagradzana jest głównie za efekt: znalezienie zatrudnienia i utrzymanie przez osoby długotrwale bezrobotne pracy przez co najmniej 90 i 180 dni (agencja ma za zadanie doprowadzić do podjęcia pracy przez co najmniej 1000 osób, co najmniej 600 osób ma utrzymać pracę przez co najmniej 90 dni. Dodatkową premię finansową agencja dostanie za każdą osobę, która utrzyma pracę przez co najmniej 180 dni). Istotnym założeniem w tej usłudze jest też stosowanie zasady „czarnej skrzynki”. Oznacza ona, że wykonawcy usługi nie jest narzucany sposób działania ani katalog instrumentów, które może stosować. Ma on swobodę w wyborze usług i dostosowywaniu ich do indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych w celu osiągnięcia efektu.

 Zanim w 2014 roku wprowadzono do „Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy” możliwość zlecania działań aktywizacyjnych, w Małopolsce rozpoczęto realizację projektu „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych”. Dzięki trwającemu od listopada 2013 roku do kwietnia 2015 roku pilotażowi pracę podjęło356 osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, oświęcimskiego, tarnowskiego i miasta Nowy Sącz.

Projekt Małopolski uzyskał też najlepsze efekty spośród wszystkich projektów pilotażowych prowadzonych w regionach.

(ami)

Fot: sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu