Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
10/03/2018 - 15:10

Absurd na torach. Zwykły pociąg z Krakowa do Nowego Sącza szybszy od pospiesznego!

Kolej szykuje się do wprowadzenia nowego rozkładu jazdy. Jego szczegółowej lekturze oddali się pasażerowie i wytropili absurd na torach.

Na terenie województwa małopolskiego od 11 marca zmienia się rozkład jazdy pociągów. Wszystko, jak tłumaczy PKP, z powodu prac modernizacyjnych prowadzonych na torach. Jeden z naszych czytelników oddał się jego uważnej lekturze i wprawiło go to w prawdziwe zdumienie.  

Czytaj też Ile jeszcze tych obiecanek... Co z remontem wiaduktu na Zielonej?  

- Czytam na portalu pasażera, że pociąg Kolei Małopolskich  relacji Kraków - Krynica odjeżdża z krakowskiego dworca głównego o godzinie 16.38. Według rozkładu  w Nowym Sączu jest o godzinie 19.51. To oznacza, że jedzie łącznie 3godziny 18 minut.  I jest to pociąg przyspieszony - pisze czytelnik w -emailu do redakcji Sądeczanina. Natomiast pociąg osobowy, który wyjeżdża z Krakowa Głównego godzinę wcześniej,  dokładnie o 15.49 jest w Nowym Sączu o godz. 18.54, czyli jedzie łącznie 3 godziny  i 5 minut i zatrzymuje się na wszystkich stacjach.

Czytaj też Nie dla psa kiełbasa, nie dla Nowego Sącza nowoczesny szynobus zamiast mostu heleńskiego  

To dla mnie jakiś absurd, żeby pociąg przyspieszony jechał dłużej niż zwykły. A to wszystko dlatego, że na stacji w Tarnowie czeka 24 minuty. Nie wiem czy ktokolwiek myślał podczas układania tego rozkładu - dodaje nasz czytelnik.

Co na to PKP?

Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnia, że zmiany, jakie kolej wprowadza w rozkładzie  jazdy zapewnią optymalne kursowanie składów oraz prowadzenie prac modernizacyjnych  i remontowych na sieci kolejowej.

- Na linii kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów, na odcinku Grybów – Kamionka Wielka kolej realizuje inwestycje, które poprawią jakość podróży na trasie i obsługę na peronach oraz zwiększą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych - tłumaczy Szalacha i dodaje, że marcowy rozkład jazdy uwzględnia również prace na linii nr 96  i dostępny dla ruchu pociągów  jeden tor podczas robót, na odcinku Grybów – Kamionka.

Pociąg Kolei Małopolskich jedzie szybciej, ale na całkowity czas podróży do stacji końcowej mają wpływ kilkuminutowe postoje na stacjach pośrednich, między innymi na stacji Tarnów  postój siedmiominutowy.

Co jeszcze czeka pasażerów z wiosną na trasie Tarnów – Grybów – Nowy Sącz? Z powodu od maja do czerwca w godzinach od 7.00 do 18.00 zostanie wprowadzona przez zarządcę infrastruktury przerwa w ruchu pociągów. W miejsce odwołanych pociągów zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Grybów – Krynica-Zdrój – Grybów.

[email protected] fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku