Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
przewiń w dół
Data Publikacji: 
16/06/2017 - 05:00

500 plus ułatwi zdobycie kredytu na mieszkanie?

Czy pieniądze z programu 500 plus będą uwzględniane przy ocenie zdolności kredytowej, przy zakupie mieszkania? Chce tego spółka skarbu państwa, Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, która pilotuje Mieszkania plus.

Obecnie świadczenia z programu 500 plus "nie są uwzględniane przy ocenie zdolności kredytowej i czynszowej. Są plany, żeby to zmienić. Mówił o tym w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

Przeczytaj też Co z Mieszkaniami Plus w Nowym Sączu? Zbudują czy nie zbudują...

- Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział PAP Włodzimierz Stasiak. 

Jak podkreślał wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości pieniądze z programu to stały strumień dochodu dla rodziny, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. przy zakupie mieszkania, bo z punktu widzenia zarządzania ryzykiem kredytowym i oceny zdolności czynszowej, jest to stały i pewny strumień dochodu dla rodziny i jak najbardziej należy go włączać do wyliczeń.

Przeczytaj też Program „mieszkanie plus” nakręci lokalny biznes budowlany?

Przypomnijmy, że Mieszkanie Plus to po programie Rodzina 500 plus kolejny instrument wsparcia dla polskich rodzin, szczególnie tych nieposiadających własnego lokum. Zasadnicza część programu to budowanie mieszkań na wynajem z możliwością ich przejęcia na własność po dwudziestu, trzydziestu latach użytkowania.

Cena metra kwadratowego takiego mieszkania nie byłaby wyższa niż 3 tys. zł za metr kwadratowy. Czynsz byłby niższy nawet o 40-50 procent,  w porównaniu z obecnymi  czynszami rynkowymi.

(ami) fot. A.M

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy Sądecczyzny
Miesięcznik Sądeczanin styczeń 2018