Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
11/01/2017 - 09:40

18 nowych karetek. "Spadek" po ŚDM i dotacje wojewody

W ubiegłym roku województwo małopolskie wzbogaciło się o 18 nowych karetek. Osiem z nich to karetki zakupione na Światowe Dni Młodzieży. Pozostałych dziesięć zakupiono dzięki dotacji wojewody małopolskiego Józefa Klicha.

Pierwszą część ambulansów rozdzielono po analizie wszystkich wniosków przez komisję powołaną przez wojewodę małopolskiego ds. wyłonienia kandydatów do otrzymania środków transportu, środków łączności oraz aparatury i sprzętu medycznego oraz po zatwierdzeniu propozycji wojewody małopolskiego przez ministra zdrowia.

Oto placówki, do których trafiły nowe ambulanse, które zostały w Małopolsce po ŚDM:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, Szpital Powiatowy w Chrzanowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Krakowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Szpital Powiatowy w Limanowej i Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Ponadto wojewoda małopolski  przyznał dotacje z przeznaczeniem na zakup ambulansu sanitarnego, wykorzystywanego w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Dotacja na zakup jednej karetki wyniosła 400 000 zł.

Z tej puli karetki zakupiło 10 powiatów: suski, bocheński,  nowosądecki, krakowski, wadowicki, gorlicki, proszowicki, miechowski, dąbrowski i oświęcimski.

"Potrzeba zakupu nowych ambulansów sanitarnych dla województwa małopolskiego związana jest z koniecznością wymiany taboru samochodowego" - czytamy w komunikacie MUW.
Z analizy wynika, iż małopolscy dysponenci Zespołów Ratownictwa Medycznego korzystają z ambulansów wyprodukowanych w okresie 2004-2010 r., charakteryzujących się dużym przebiegiem. Samochody te wykazują większą awaryjność, a naprawy pogwarancyjne obciążają budżet podmiotów leczniczych.
(s), źródło: MUW