Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/01/2015 - 02:24

Fundacja Sądecka w 2014 roku: Stypendia, konkursy, imprezy kulturalne, akcje charytatywne, miesięcznik…

To był pracowity rok w życiu Fundacji Sądeckiej, wydawcy naszego portalu i miesięcznika „Sądeczanin”. Ale po kolei.
Prężnie działa, powołane raptem dwa lata temu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Sądeczanin”, skupiające ludzi kultury, regionalistów, nauczycieli, samorządowców, a nawet poetów. Towarzystwo było w maju. ub. r. gospodarzem bardzo udanego II Zjazdu Sądeczan pod  ołatarzem papieskim  w Starym Sączu, czyli wspaniałego popisu sądeckiej kultury i folkloru, czemu towarzyszyła poważna konferencja na temat… Sądeczan.

Pod egidą Towarzystwa organizowany jest konkurs historyczny dla młodzieży szkolnej, a wkrótce zostanie wydany podręcznik do nauki historii regionu, ułożony przez nauczycieli współpracujących z Fundacją Sądecką. Towarzystwo przyjęło też patronat nad plebiscytem na Sądeczanina Roku; niebawem szesnasta odsłona konkursu, przyjmujemy kandydatury do zaszczytnego tytułu Sądeczanina 2014 Roku.

Nabiera rozmachu Konkurs im. ks. prof. Bolesława Kumora na najlepszą publikację o Sądecczyźnie i najlepszego sądeckiego autora. Konkurs ma na celu promocję książek o naszym regionie, wkrótce jego trzecia edycja. Przyjmujemy już zgłoszenia.

Fundacja Sądecka zorganizowała w czerwcu ub.r. po raz piąty, we współpracy z ekonomistami z PWSZ w Nowym Sączu, ranking gmin, który przyjął formę „Oceny aktywności gmin Subregionu Sądeckiego w 2013 roku”. Włodarze najlepszych samorządów gminnych odebrali pamiątkowe statuetki podczas gali w MCK „Sokół”. Gali towarzyszyła specjalna publikacja. Cieszy, że raning gmin zyskuje na prestiżu i znaczeniu.

Działający od ponad dwudziestu lat przy Fundacji Sądeckiej Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków na początku roku szkolnego 2014/2015 rozdał około setki stypendiów dla zdolnej młodzieży z rodzin wiejskich, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W tym dziele Fundusz Stypendialny współpracuje z niektórymi gminami sądeckimi (m.in. Stary Sącz, Rytro, Łososina Dolna, ostatnio doszedł Chełmiec), wspierającymi naukę swej młodzieży. To najstarsze i bodaj najważniejsze dzielo ludzi FS, bo nie lepszej rzeczy niż inwestycja w naukę młodego pokolenia. 

Tradycyjnie, z dużym rozmachem prowadzona była w zeszłym roku działalność charytatywna Fundacji Sadeckiej. W lipcu, w ramach kontynuowanej od kilkunastu lat akcji „Lato Wiejskich Dzieci”, ok. 60 dzieci z rodzin ubogich wypoczywało na bezpłatnej, dwutygodniowej kolonii w Muszynie.
W grudniu, w przedświątecznej akcji „Serce Sercu” , przy pomocy armii młodych wolontariuszy z sądeckich szkół (kilkuset uczniów) zbieraliśmy produkty żywnościowe w sklepach i marketach, co wystarczyło do sporządzenia prawie 1000 bogatych paczek na stół wigilijny najbiedniejszych spośród nas.

Kolejne działo rozkwitłe przy Fundacji Sądeckiej to Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy. Ponad 40 kas gminnych rozsianych po całym regionie skupia ok. 4 tys. członków, udzielających sobie wzajemnie nieoprocentowanych pożyczek; w obiegu jest 5 mln zł!  W gminie Chełmiec działają aż trzy kasy, skarbnikiem największej i najstarszej jest Dominik Wójcik z Chomranic.

W minionym roku śmiało poczynało sobie Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej, któremu Fundacja Sądecka udziela wsparcia organizacyjnego i materialnego. Sołtysi regularnie spotykają się w siedzibie FS, integrują przy ognisku, jeżdżą na pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, zabierają głos w ważnych kwestiach publicznych.

Wreszcie działalność wydawnicza Fundacji Sądeckiej. W grudniu wydaliśmy 79. numer miesięcznika „Sądeczanin”, ukazującego się nieprzerwanie od stycznia 2008 roku na terenie Sądecczyzny. Pismo posiadaj wiernych Czytelników nie tylko  w naszym regionie, lecz w całej Polsce, a nawet zagranicą. Niebawem, w ramach „Biblioteczki <Sądeczanina>” zaczniemy wydawać pozycje książkowe. Z miesięcznika wyłonił się w 2010 roku portal Sadeczanin.info…

Tak, w telegraficznym skrócie przedstawiała się działalność Fundacji Sadeckiej w 2014 roku. Nie trzeba tłumaczyć, że spiritus movens wszystkich przedsięwzięć i poczynań jest Zygmunt Berdychowski, człowiek – orkiestra, który potrafi dobrać sobie współpracowników w różnych środowiskach dla realizacji ambitnych celów. Trzeba zdecydowanie powiedzieć, że 2014 rok nie był stracony dla „ferajny Berdychowskiego”. Siedziba Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 to już ważny adres w Nowym Sączu.

Przyjaciele i sympatycy Fundacji Sądeckiej spotkają się w niedzielę 25 stycznia w Marcinowicach na tradycyjnym opłatku. Najpierw ks. prałat Józef Babicz odprawi mszę św. w intencji wszystkich dzieł Fundacji Sądeckiej, a później pokolędujemy w gościnnych progach Zespołu Szkół im. Wł. Orkana. Będzie czas na podsumowanie minionego roku i  snucie planów  na przyszłość. Zapraszamy!

Henryk Szewczyk







Dziękujemy za przesłanie błędu