Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/09/2018 - 12:05

To będzie dylemat dla VIP-ów na Forum. Unia to wspólnota wartości czy interesów?

Co roku, za sprawą Forum Ekonomicznego na kilka dni września, Krynica staje się ekonomicznym centrum Europy Środkowo-Wschodniej. W uzdrowisku spotykają się ludzie biznesu, politycy, przedsiębiorcy, urzędnicy i dziennikarze. Co roku staje się też centrum najbardziej gorących dyskusji, tych podczas oficjalnych debat i tych kuluarowych. O czym w tym roku będą rozprawiać VIP-y?

Dylematy rozwojowe Polski i całego kontynentu, samorządy, zdrowie, migracje – to przewodnie motywy 28. Forum Ekonomicznego. To będzie próba odpowiedzi na pytanie  czy Unia Europejska bardziej jest wspólnotą wartości demokratycznych, czy raczej rodzajem zintegrowanej strefy wolnego handlu, i która z tych tendencji jest ważniejsza i lepsza.

Czytaj też Nie tylko żona swojego męża. Kim jest naprawdę Mariola Berdychowska

Ta dyskusja ma służyć namysłowi zarówno nad przyszłością Unii, jak i relacji między krajami członkowskimi. Będzie krążyła wokół sporu Polski z Brukselą o praworządność, zasad unijnej współpracy i realizacji unijnych swobód, ale odbędzie się także w cieniu nadchodzących wyborów europejskich i nowego rozdania w Brukseli.

Nawiązania do tych kwestii będą się przewijały w trakcie paneli krynickiego forum, tym bardziej że oprócz sporej politycznej reprezentacji naszego rządu, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, dosyć licznie pojawią się goście z zagranicy. Wśród nich premier Litwy Saulius Skvernelis, który ma wziąć udział w sesji otwierającej forum. Będą także inni członkowie rządu tego kraju oraz szef MSZ Łotwy Edgars Rinkēvičs, węgierski komisarz Tibor Navracsics. Możliwy jest także przyjazd prezydenta Gruzji Giorgiego Margwelaszwilego.

Wydarzeniem specjalnym w Krynicy ma być blok dyskusji poświęconych stuleciu niepodległości Polski. Rozmowa ma się skupić na kwestiach obronności i geopolityki, ale także wyzwaniach rozwojowych dla Polski. Dyskusje nad szansami rozwojowymi to stały punkt krynickich paneli. Zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój, inwestycje, innowacyjność, elektromobilność czy rozwój Centralnego Portu Komunikacyjnego były dyskutowane w zeszłym roku.

Czytaj też Romatyczne? Znalazła miłość swojego życia na Forum Ekonomicznym w Krynicy 

Czytaj też Mają na głowie kilometry kabli, terabity danych. Forum Ekonomiczne od kuchni 

Dyskusje na forum mają wpisać się także merytorycznie w kampanię samorządową, nie w sensie promocji kandydatów, ale dyskusji o pozycji samorządów, szansach i zagrożeniach. Tradycyjnie oprócz silnej reprezentacji politycznej filarem forum będą spółki Skarbu Państwa. Zaprezentują się także inne instytucje, jak Polski Fundusz Rozwoju, który zamierza przedstawić ofertę dla samorządów, ale także mówić o start-upach czy pracowniczych planach kapitałowych.

Forum Ekonomiczne startuje już jutro, 4 września i potrwa trzy dni. Konferencja obejmuje sześć sesji plenarnych, na które złoży się 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych, podczas których poruszane będą najważniejsze problemy regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obok kwestii politycznych i gospodarczych wiele miejsca poświęcone będzie ochronie zdrowia, innowacjom, bezpieczeństwu, biznesowi, kulturze i mediom.

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego udział w Forum potwierdzili m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister środowiska Henryk Kowalczyk, szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska i szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

[email protected] fot.archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu