Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/03/2016 - 20:00

Przedwiośnie- rzecz o początku sezonu i siewie roślin

Zima nas opuszcza... Chociaż ciężko mówić o szczególnym jej doświadczeniu, gdyż już w grudniu zaczynały kwitnąć wierzby, a kwitnące ranniki można było gdzieniegdzie oglądać nawet na początku lutego- kiedy jeszcze do niedawna (kilka, kilkanaście lat wstecz) o tej porze roku dreptało się po znacznej warstwie śniegu. Właściwie możnaby uznać, że z małymi wyjątkami przedwiośnie towarzyszy nam od jesieni - właściciele i pracownicy wyciągów dotkliwie się o tym przekonali. Nie chwalmy jednak dnia przed zachodem słońca - do 15 maja jeszcze sporo czasu, więc mróz może nas jeszcze nie raz zaskoczyć i nie koniecznie tylko o poranku.

Przedwiośnie, Wiosna, początek sezonu, prace ogrodnicze, Zielone Porady

Początek sezonu

Marzec to początek nowego sezonu i odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac oraz zabiegów ogrodniczych. Na początek należy jednak dokonać przeglądu wewnętrznej i zewnętrznej zieleni, sprawdzić jak przezimowały rośliny w pomieszczeniach i ogrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń. Osoby preferujące bardziej egzotyczne nasadzenia, po tegorocznej zimie mogą mieć wiele powodów do zadowolenia. Następnie, należy zabrać się do pierwszych wiosennych porządków. Kiedy pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia np. kapturki z włókniny. Gdyby zimowa aura powróciła rośliny należy z powrotem zabezpieczyć.

Na temat niezbędnych przygotowań do sezonu pisałem już tutaj |-> i w kilku kolejnych artykułach.

Nasiona do siewu

Początek sezonu to jednak przede wszystkim siew i sadzenie. Tym razem zajmiemy się pierwszym zagadnieniem. Nasiona do siewu można pozyskiwać w dwojaki sposób. Albo zakupić w sklepie ogrodniczym konkretną odmianę (gł. kultywar) albo pozyskać samemu z uprawianych roślin. W pierwszym wypadku, o ile nie kupimy mix-u, w 99% uzyskane rośliny będą (prawie) swoimi kopiami (jeśli chodzi o najważniejsze ich cechy). W drugim przypadku, często towarzyszyć będzie nam uczucie zaskoczenia, a to ze względu na niespodzianki jakie może nam zaserwować natura. Osobiście stosuję obydwa sposoby- według aktualnych potrzeb. Po prostu jedne rośliny - i nie ma znaczenia czy to warzywa, owoce, czy kwiaty - bardziej udają się z nasion kupnych, inne natomiast z tych pozyskanych osobiście. Tutaj ważne jest doświadczenie i oczywiście świadomość własnych oczekiwań oraz preferencji.

Wiosna, Przedwiośnie, nasiona, siew, Zielone Porady

Myślę że mogę się pochwalić, iż u siebie, w tym roku, doliczyłem się 70 torebek nasion warzyw, owoców i kwiatów zebranych osobiście w poprzednim sezonie, które w tym roku gdzieś muszę wysiać, aby się nie zmarnowały. A wierzcie mi, nie jest to prosta sprawa mając do dyspozycji 4ary ziemi (razem z trawnikiem). Do tego jeszcze trzeba doliczyć ok 30-40 torebek nasion zakupionych, razem to ok 100 rożnych roślin prowadzonych tylko z siewu!

Ściągawka na marzec

Poniżej prezentuję listę wybranych przeze mnie popularnych rośliny, których siew w marcu jest konieczny lub jeszcze albo już możliwy.

Rośliny ozdobne:

  • Jednoroczne do skrzynek (w pomieszczeniu, ciepłej szklarni): Kleome ciernista, Diaskia, Celozja (grzebionatka), Werbena, Czubatka, Koleus, Lobelia, Niecierpek Waleriana, Wyżlin większy (lwia paszcza), Petunia, Żeniszek, Portulaka wielkokwiatowa, Groszek pachnący, Gazania, Wilec purpurowy i Cynia.

  • Jednoroczne do inspektu: Aster chiński, Portulaka wielkokwiatowa, Kosmos, Żeniszek Arktotis, Kroplik, Chaber bławatek i Kapusta ozdobna.

  • Jednoroczne wsiewane wprost do gruntu: Czarnuszka damasceńska, Godecja wielkokwiatowa, Groszek pachnący, Ostróżka letnia, Nagietek lekarski, Klarkia wytworna, Ślazówka, Maczek kalifornijski i maki ozdobne.

  • Byliny: Liliowce, Złocień maruna, Złocień wielki (margerytka) i Miłek wiosenny.

*Rośliny dwuletnie umyślnie pominąłem, gdyż siewu praktycznie wszystkich popularnych odmian dokonuje się w miesiącach późniejszych.

Rośliny użytkowe:

  • Do skrzynek w domu, do szklarni, tunelów i inspektów: Bazylia pospolita, Bób, Brokuł, Poziomka, Lawenda, Mięta, Kalafior, Kalarepa, Kapusta biała, Kapusta czerwona, Oregano, Ogórek szklarniowy, Sałata gruntowa, Papryka, Szałwia, Pomidor, Por, Rzodkiewka i Seler korzeniowy.

  • Bezpośrednio do gruntu: Cebula, Bób, Botwina (buraki liściowe), Rzepa, Rzodkiewka, Groch wysoki, Groch karłowy, Pasternak, Koper, Pietruszka, Por i Szpinak.

Powyższa, marcowa ściągawka, mam nadzieję będzie stanowić pozytywny impuls do dalszej organizacji czasu siewu roślin i produkcji rozsad. Proszę pamiętać, aby przed planowanym siewem dokładnie przeczytać zasady i instrukcję siewu konkretnych roślin, które zamierzają Państwo uprawiać. W takich opisach znajdują się bardzo cenne informacji, które mogą warunkować powodzenie siewu i dalszej uprawy. W końcu siew, jak wiele doświadczonych osób wie, nie sprowadza się jedynie (o ile) do rzucenia ziarna na ziemię...

Zielone Porady

W następnych artykułach, (które już niebawem) zajmiemy się kolejnymi wiosennymi zagadnieniami. Powrócimy też do tematyki małej infrastruktury, dzięki której siły i warunki natury będą działały bardziej na nasza korzyść – naszych upraw, w niesprzyjających warunkach z jakimi mamy notorycznie do czynienia. Jeżeli posiadają Państwo nasiona roślin do których instrukcji siewu nie możecie odnaleźć, chętnie udzielę pomocy w tym temacie. Pytania proszę kierować za pośrednictwem Facebook-a (wiadomości prywatnej lub osi czasu).
 

Zielone Porady, Event, Facebook, Przyroda zaskakuje, Zadziwiające rośliny, NaturaUwaga - Facebook Event!

→ Przyroda ciągle zaskakuje! Pochwalcie się czym Was ostatnio zadziwiła przyroda: np. swoimi egzotycznymi egzemplarzami roślinami, które przetrwały zimę w gruncie, ciekawostkami natury z wycieczek, podróży, zeszłorocznymi plonami, nietypowymi okazami roślin dzikich i uprawnych itd. Publikujcie na profilu Zielone Porady na Facebooku! Dodawajcie zdjęcia i komentarze! Wszystkie ciekawe zdjęcia i opisy zostaną uhonorowane publikacją w Zielonych Poradach i poszerzonym komentarzem na FB. Niedługo pierwsza publikacja w tym temacie.

Dariusz Rychel- architekt krajobrazu.

Foto. Pixabay