Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/08/2019 - 19:50

Ocet: ekologiczny środek na chwasty na wiosnę i w sezonie

Ocet, jako herbicyd od bardzo dawna jest znany i z powodzeniem stosowany przez angielskich ogrodników w celu zwalczania chwastów. I choć w ogrodnictwie angielskim i polskim ze względów klimatycznych są pewne, miejscami znaczne różnice, to nie dotyczą one oddziaływania octu na chwasty.

ocet, czyli jak pozbyć się chwastów...Wiosna, to czas szybkiego wzrostu roślinności, a w szczególności szybkiego wzrostu chwastów! Z chwastami można walczyć na kolanach, wyrywając jeden po drugim z ziemi, jednak trzeba mieć na to zarówno czas, ochotę, jak i zdrowie! W celu usunięcia chwastów możemy też sięgnąć po reklamowane, komercyjne środki chemiczne, które mają w szybki sposób rozwiązać problem.

Czy jednak aby na pewno cel uświęca środki? A zdrowie i ekologia?... W związku z tym, jako rozwiązanie problemu z chwastami proponuję ocet. Ocet można zaliczyć do ekologicznych środkach ochrony roślin, o jakich kiedyś wspominałem w przypadku innego artykułu. Właściwie sporządzony i zastosowany preparat potrafi usunąć zarówno chwasty jednoroczne, jak również te wieloletnie.

Przygotowanie, zastosowanie i BHP

Ocet, w postaci rozcieńczonego lub nierozcieńczonego płynu, stosować można przez rozpylenie go przy pomocy opryskiwacza drobno lub średniokrpolistego, na powierzchnię chwastów przeznaczonych do usunięcia. Aby pozbyć się octem pojedynczych chwastów, można nasączyć gąbkę nierozcieńczonym płynem i przetrzeć nią powierzchnię ich liści.
Podczas wykonywania jakichkolwiek zabiegów należy uważać aby nie opryskać nim roślin uprawnych, gdyż i one zostaną unicestwione, - tak jakby to miało miejsce w przypadku środków komercyjnych.

Do kilkukrotnego oprysku, zaleca się stężenie 10% octu (tj. ocet spożywczy 10%). 10% ocet może również być stosowany po rozcieńczeniu go z wodą w proporcji 1:2 - na chwasty młode, jednoroczne lub bez rozcieńczenia, jako herbicyd totalny dla chwastów w początkowej fazie rozwoju.
Jako herbicyd totalny na chwasty starsze i częściowo zdrewniałe, skuteczne dawki jednokrotnego użycia, to ocet 15%-20% bez rozcieńczenia go z wodą.

Ocet, jako środek chwastobójczy, stosować należy w czasie słonecznej pogody, przy temperaturze powietrza powyżej 15°C, na suchą roślinność (po obeschnięciu z rosy lub deszczu). Aby działanie było pełne, po zastosowaniu środka deszcz nie może padać przynajmniej przez 24 godziny. W innym wypadku znaczna część octu ulegnie zmyciu, przez co skuteczność tego środka spadnie lub będzie znikoma.

Dla zwiększenia skuteczności preparatu chwastobójczego, ocet można łączyć z wywarem np. z orzecha czarnego i włoskiego. W takim wypadku proporcje octu do pozostałej cieczy pozostają bez zmian, natomiast wywarem zastępuje się czystą wodę.

Ocet nie niszczy struktury oraz nie ma wpływu na wybarwienie kamienia i prefabrykatów betonowych (w tym kostki brukowej), może więc być, oprócz walki ze zwykłymi chwastami, z powodzeniem stosowany w celu niszczenia mchów i porostów również na powierzchni kostki brukowej. W tym celu zwykle wystarczają dawki najniższe 10% octu rozcieńczonego w stosunku 1:2 z wodą.

Podczas używania octu jako herbicydu niezbędne jest zachowanie standardowych zasad bezpieczeństwa stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie, stosownych do wykonywanych nim zabiegów. Należy zawsze stosować środki ochrony własnej tj. rękawice, maski, okulary i odzież ochronna, odpowiednie dla konkretnych czynności.

ocet jako ekologiczny herbicydDziałanie octu

Ocet jest rozcieńczonym kwasem i ma przede wszystkim działanie parzące na tkanki zielone (miękkie) roślin, kontaktowe - niszczy chlorofil. W związku z tym, przy jednokrotnym stosowaniu najlepiej (najskuteczniej) sprawdza się na młodych chwastach. Na chwasty starsze, wieloletnie koniecznym może się okazać 2, 3 krotne powtórzenie zabiegu w odstępie tygodnia (po zauważeniu wznowienia wegetacji chwastów).

Opłacalność zastosowania octu

Jeżeli chodzi o mały ogródek, warzywnik największym zyskiem są zdrowe owoce i warzywa, a więc także zdrowie własne i bliskich, którzy będą spożywać wyprodukowane przez nas płody. Jeśli chodzi o skalę finansową w warunkach hobbystycznych, na małych powierzchniach, teoretycznie, stosowanie octu jest dwukrotnie droższe od zastosowania najpopularniejszych herbicydów. W takim przypadku ocet wpisuje się w rynkową tendencję, gdzie ekologia jest wielokrotnie droższa od zachowań nieekologicznych. Plusem jest to, że zawsze w dowolnym sklepie z żywnościa i chemią możemy zaopatrzyć się w taką ilość środka, jaka jest aktualnie nam niezbędną, co w małej skali oznacza cenę zakupu i tak niższą niż komercyjnych środków. Tak więc mimo, iż cena proporcjonalnie wyższa, to rozłożona w czasie może być mniej dotkliwa niż zakup koncentratu komercyjnego herbicydu.

Nieco inaczej ma się sprawa zastosowań w dużej skali. Tutaj rolnik może sobie pozwolić na hurtowy zakup octu, a przez to obniżenie jego ceny o połowę, a nawet więcej (duże znaczenie w negocjacji ceny ma kraj producenta). W ten sposób, stosując środek (ocet) radykalnie- bez rozcieńczenia, cena jednostkowa wykonania nim zabiegu jest tylko kilka groszy wyższa niżeli w adekwatnej sytuacji najpopularniejszego ze środków komercyjnych, stosowanego w zalecanych najwyższych dawkach. Jeśli chodzi o dawki najniższych skutecznych stężeń, tutaj ocet okazuje się być rozwiązaniem tańszym lub porównywalnym do środków komercyjnych (nieekologicznych).

Skutki uboczne

Ocet czasowo zakwasza glebę, jednak jest to działanie krótkotrwałe, gdyż substancja ta w przyrodzie szybko ulega rozkładowi i neutralizacji (w wilgotnym środowisku).

Ciekawostki

Jakiś czas temu doszły mnie słuchy, że Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USA), Maryland, w ośrodku badawczym w Beltsville, prowadził badania nad zastosowaniem i dopuszczeniem kwasu octowego (octu) jako ekologicznego herbicydu. Jakie są dalsze losy tych testów nie wiem ale na pewno to sprawdzę.

Ocet posiada również wiele innych przydatnych zastosowań w domu i ogrodzie. Skutecznych jednak zawsze w określonych warunkach i przy właściwym przygotowaniu środka. Substancja ta może służyć min. jako repelent, może być stosowany w pułapkach na owady, do niszczenia ślimaków, przyśpieszania wschodów itd.

Zapraszam do lektury kolejnych artykułów. Tym czasem do zobaczenia na Facebook-u gdzie zachęcam do aktywności.

Zielonych porad udziela Dariusz Rychel, architekt krajobrazu i ogrodnik Fot. Pixabay.com