Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
11/10/2017 - 22:05

JUTRO IDZIEMY DO KINA (41-ost.): Lepienie bałwanków

JUTRO IDZIEMY DO KINA (41), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

Pierwszy śnieg (The Snowman, 2017) to ekranizacja mrożącej krew w żyłach powieści Jo Nesbø. Produkcją filmu zajął się sam autor kryminalnej serii do spółki z Martinem Scorsese, który początkowo typowany był na stanowisko reżysera. Faktycznym reżyserem ostatecznie nie został. A został nim Tomas Alfredson, twórca kapitalnych Pozwól mi wejść (Låt den rätte komma in, 2008) i Szpiega (Tinker Tailor Soldier Spy, 2011).  

W rolach głównych zobaczymy m.in.: Michaela Fassbendera, Rebeccę Ferguson, Charlotte Gainsbourg, Vala Kilmera i J.K. Simmonsa. Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest Marco Beltrami, znany przede wszystkim jako twórca muzyki do trzeciego Terminatora (Terminator 3: Bunt maszyn [Terminator 3: Rise of the Machines, 2003, J. Mostow]), czwartej i piątej odsłony Szklanej pułapki, oscarowego The Hurt Locker. W pułapce wojny (The Hurt Locker, 2008) Kathryn Bigelow czy też mocno docenionej przez krytykę Eskorty (The Homesman, 2014) Tommy'ego Lee Jonesa. Stroną wizualną zajął się natomiast uznany australijski operator Dion Beebe, kojarzony jako autor zdjęć do trzech głośnych filmów Roba Marshalla: Chicago (2002), Nine – Dziewięć (Nine, 2009) czy Wyznań gejszy (Memoirs of a Geisha, 2005). 

Wydarzenia zawarte w najnowszym filmie Alfredsona śledzimy oczami szefa elitarnej ekipy detektywów Harry'ego Hole'a (Michael Fassbender), któremu powierzono skomplikowane śledztwo. Wraz z nadejściem zimy ginie kolejna osoba. Detektyw boi się, że do miasta powrócił seryjny morderca. Z pomocą znakomitej rekrutki Katrine Bratt (Rebecca Ferguson) zaczyna łączyć stare sprawy kryminalne z nowymi brutalnymi zdarzeniami. Wie, że musi rozwiązać zagadkę, zanim spadnie kolejny... pierwszy śnieg.

Ile Nesbø będzie w filmie na podstawie powieści Nesbø? I czy Michael Fassbender, znany szerszej publiczności jako android David z Prometeusza (Prometheus, 2012) Ridley’a Scotta czy ostatnio Cal Lynch z Assassin's Creed (2016) Justina Kurzela, jako detektyw Harry Hole spełni oczekiwania fanów norweskiego mistrza kryminału? Zobaczymy... Nesbø wszak dostarczył materiałów do scenariusza, ale traktuje film jako niezależną produkcję. Dlatego całkowicie odcina się od jakiegokolwiek bądź sugerowania czy też narzucania własnych opinii Tomasowi Alfredsonowi i spółce. Co do Fassbendera, aktor wypowiada się w samych superlatywach zarówno w kontekście dreszczowca, jak i współpracy z Alfredsonem: „Jest w tym bez wątpienia pewien specyficzny element skandynawskiego noir. Całość zapowiada się naprawdę świetnie. Uwielbiam pracę z Tomasem Alfredsonem, to zdecydowanie wielki filmowiec. Według mnie będzie to emocjonalne, trzymające w napięciu widowisko” – komentuje aktor.

Światowa premiera Pierwszego śniegu miała miejsce wczoraj w norweskim Rjukan, zaś do polskich kin film trafia już jutro, zaledwie z dwudniowym poślizgiem...

Tak więc Pierwszy śnieg Tomasa Alfredsona zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. A na koniec, w „gif-owym” skrócie, zestawienie wszystkich nowości wchodzących do repertuaru sądeckich kin.       

To tyle na dzisiaj, recenzja filmu już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych premier tygodnia, jak również aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin: kino-sokol.pl, helios.pl, kino.ckkrynica.pl i ldk.limanowa.pl. Natomiast więcej filmów bezwzględnie na synekdochanowysacz.blogspot.com, facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i sadeczanin.info.

(oprac. Bartosz Szarek, materiały dystrybutora)
Fot.: kadr z filmu

***

Bartosz Szarek, rocznik 1986. Z wykształcenia filolog, tłumacz, absolwent Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologia angielska, specjalność lingwistyka stosowana. Z zawodu nauczyciel języka angielskiego w Prywatnym Technikum Zawodowym w Nowym Sączu. Po godzinach publicysta, recenzent i krytyk filmowy, korespondent festiwalowy, redaktor bloga „Synekdocha, Nowy Sącz”, współredaktor facebookowego fanpage'a Stowarzyszenia „Dla Miasta” i bloger portalu Sadeczanin.info (cykl „Szarek o filmach”). Od niedawna również autor coczwartkowego cyklu wideo zapowiadającego premiery kinowe tygodnia „Jutro idziemy do kina”. Publikuje w społecznościach blogowych „Stacja Kino” i „Filmy godne polecenia”, serwisie Film.org.pl, agregatorach recenzji filmowych Mediakrytyk i FilmKrytyk, oraz za granicą: brytyjskie MQM (Movie Quotes and More) i IMDb (Internet Movie Database), a działalność publicystyczna nie ogranicza się wyłącznie do tematów filmowych i okołofilmowych. Wspólnie z prezesem Stowarzyszenia „Dla Miasta” Tomaszem Michałowskim wspierają młodych, utalentowanych artystów, których twórczość, poprzez format mediów społecznościowych, prezentowana jest szerszej publiczności.