Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
przewiń w dół
07/09/2017 - 10:10

JUTRO IDZIEMY DO KINA (36): zapowiedzi nadchodzących premier kinowych

JUTRO IDZIEMY DO KINA (36), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

Jedna z najsłynniejszych powieści Stephena Kinga, po dwuodcinkowej telewizyjnej adaptacji (To [It, 1990-) z Timem Curry w roli złowieszczego klauna Pennywise’a i latach planów, doczekała się w końcu ekranizacji z prawdziwego zdarzenia. W horrorze To (It, 2017) w kultowego już antagonistę wcielił się Bill Skarsgard, gwiazda Hemlock Grove (2013-2015) i serii Niezgodna (The Divergent Series), zaś członków Klubu Frajerów zagrali młodzi aktorzy znani ze Stranger Things (2016-), Strażników Galaktyki (Guardians of the Galaxy, 2015, J. Gunn) czy Mów mi Vincent (St. Vincent, 2014, T. Melfi). Za scenariusz odpowiada Cary Joji Fukunaga do spółki z Garym Daubermanem i Chasem Palmerem. Reżyserem produkcji jest Andres Muschietti, znany z krótko- i pełnometrażowego horroru Mama. Światowa premiera ItTo odbyła się wczoraj, a już jutro trafia na ekrany polskich kin!

Akcja filmu rozgrywa się w miasteczku Derry w stanie Maine, w którym regularnie dochodzi do tajemniczych porwań i morderstw. Ich ofiarami często są dzieci. Grupa przyjaciół postanawia odszukać sprawcę. Wkrótce okazuje się, że TO jest żyjącym od tysiącleci potworem, który potrafi przybrać dowolną postać. Zawsze uosabia jednak to, czego ofiara boi się najbardziej, w przypadku głównych bohaterów – klauna.

Jeszcze przed oficjalną premierą To, Muschietti ogłosił, że powróci do realizacji sequela: „Robimy to! Sądzę, że scenariusz będzie gotowy na drugą połowę stycznia 2018 roku. Jak dobrze pójdzie, to zaczniemy prace przedprodukcyjne w marcu. Pierwsza część opowiada o dzieciach. Część druga natomiast skupi się na tych samych bohaterach, ale 30 lat później, gdy są już dorosłymi ludźmi. Przewidujemy także flashbacki do lat 80.” – opowiada reżyser. Wychodzi na to, że zarówno twórcy, jak i wytwórnia są więcej niż usatysfakcjonowani z filmu, czego świadectwem niech będzie sam zwiastun, który zebrał rekordową widownie (ponad 200 milionów odtworzeń globalnie, tylko w pierwszych 24 godzinach od premiery!). Dodatkowo twórcy remake'u zadbali o to, by zaopatrzyć horror w trzy promujące klipy. Pierwszy z nich nosi tytuł This Town Is Cursed, drugi Take IT, a trzeci I Don't Want To Go Missing Either. Można je obejrzeć klikając odpowiednio w jeden z nich.

Warto wspomnieć, że Stephen King widział już ekranizację swojej powieści. Nawet dwukrotnie. I jest zachwycony. Fakt faktem, po przedpremierowych pokazach film był chwalony przez krytyków, ale najlepszą recenzję wystawił mu sam król horroru. I choć autor To (It, 1986) nadal uważa lwią część adaptacji swoich dzieł za zupełnie nieudane, to ta wyraźnie przypadła mu do gustu. King przedstawił sprawę jasno – fanom jego pisarstwa horror Muschietti'ego musi się spodobać. Przyznał również, że nie był gotowy na to, jak dobry będzie to film. Docenił wykreowane przez reżysera postaci, m.in. występ Billa Skarsgarda, którego rolę doceniali także i krytycy. Łyżką dziegciu w tym wszystkim jest fakt, że Stephen King był wielkim hejterem Lśnienia (The Shining, 1980) Stanleya Kubricka, ale mamy nadzieję, że tym razem filmowy gust go nie zawiódł...

Tak więc To Andresa Muschietti'ego zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. A poniżej, w „gif-owym” skrócie, zestawienie wszystkich nowości wchodzących do repertuaru sądeckich kin.       

To tyle na dzisiaj, recenzja filmu już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych premier tygodnia, jak również aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin: kino-sokol.pl, helios.pl, kino.ckkrynica.pl i ldk.limanowa.pl. Natomiast więcej filmów bezwzględnie na www.synekdochanowysacz.blogspot.com, www.facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i www.sadeczanin.info

(oprac. Bartosz Szarek)
Fot.: kadr z filmu