Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
przewiń w dół
31/08/2017 - 08:40

JUTRO IDZIEMY DO KINA (35): zapowiedzi nadchodzących premier kinowych

JUTRO IDZIEMY DO KINA (35), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

Na pokuszenie (The Beguiled, 2017) to klimatyczna i uwodzicielska adaptacja powieści Thomasa Cullinana w reżyserii słynnej scenarzystki i reżyserki Sofii Coppoli, twórczyni takich filmów jak: Między słowami (Lost in Translation, 2003), Maria Antonina (Marie Antoinette, 2006) czy Somewhere. Między miejscami (Somewhere, 2010). Podczas 70. edycji MFF w Cannes Coppola została wyróżniona nagrodą za najlepszą reżyserię. To pierwsza od 1961 roku nagroda w tej kategorii przyznana kobiecie.

Na pokuszenie to kapitalnie sfotografowana opowieść o wojnie secesyjnej widzianej z perspektywy kobiet. Gdy mężczyźni przelewają krew na froncie, grupa uczennic pod przewodnictwem wychowawczyń Marthy (Nicole Kidman) i Edwiny (Kirsten Dunst) próbuje żyć normalnie. Czas dzielą między naukę francuskiego i dobrych manier a codzienne obowiązki. Monotonię zakłóca John McBurney (Colin Farrell), ranny żołnierz, którego jedna z dziewcząt znajduje podczas grzybobrania. Przybycie mężczyzny staje się wielkim wydarzeniem w życiu pań i panien: w ruch idą suknie, biżuteria i schowana na specjalną okazję whisky, a dawny porządek trzęsie się w posadach, bo stojące dotąd na szczycie hierarchii Martha i Edwina wcale nie cieszą się największą atencją gościa.

Małgorzata Czop z MOVIEWAY pisze: „»Na pokuszenie« to reżyserski majstersztyk, zatopiony w ponurym lesie pięknie oświetlanym przez promienie słoneczne. Thriller-perełka, gdzie opresyjność domu zostaje dopełniona przez dźwięki bitewnego zgiełku dobiegające z dala. Chmury czarnego dymu sieją niepokój, ale dla Johna McBurney’a wojna okazuje się najmniejszym problemem. Zbiegły Jankes trafia w ręce wygłodniałych kobiet i zaczyna się prawdziwa bitwa gestów i spojrzeń”. Podobnego zdania jest Michał Walkiewicz z FILMWEBU, który podczas canneńskiego festiwalu tak podsumował film Coppoli: „»Na pokuszenie« to cudownie sfotografowana, utrzymana w konwencji eleganckiego thrillera perełka. I zarazem popis aktorskiego kwartetu, w którym na front wysuwa się grająca najlepszą partię od lat Kirsten Dunst. Zaś całość opowiedziana jest z wykorzystaniem tak dyskretnego humoru i otula nas tak gęstą atmosferą, że ręce same składają się do oklasków”. Bernadetta Trusewicz z FDB uznała nową Coppolę za „bardzo umiejętnie i zgrabnie, zbratane z niepokojącym nastrojem, a nawet czarną komedią, kino o tym, jak łatwo nie ulegać pokusie, kiedy jej po prostu nie ma”, jak również niespiętą, ale piekielnie ciekawą refleksję o kobietach i ich stadnych zachowaniach.

Sofia Coppola, urodzona w 1971 roku w Nowym Jorku, to najmłodsze dziecko Francisa Forda Coppoli. Jako niemowlę występowała w filmach ojca (m.in. w scenie chrztu w pierwszej części Ojca chrzestnego [The Godfather, 1972)). W 1999 roku zadebiutowała reżysersko filmem Przekleństwa niewinności (The Virgin Suicides, 1999). Za drugi film, Między słowami z 2003 roku, była nominowana do Oscara za reżyserię jako trzecia w historii kobieta (i pierwsza Amerykanka). Za czwarty film, Somewhere. Między miejscami, zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. W remake'u Oszukanego (The Beguiled, 1971) Dona Siegela Sofia Coppola po raz kolejny opowiada o uwalniającej się z ciasnego gorsetu seksualności. Jednocześnie pozwala sobie na zaskakujący, ironiczny ton.

Tak więc Na pokuszenie Sofii Coppoli zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. A poniżej, w „gif-owym” skrócie, zestawienie wszystkich nowości wchodzących do repertuaru sądeckich kin.       

To tyle na dzisiaj, recenzja filmu już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych premier tygodnia, jak również aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin: kino-sokol.pl, helios.pl, kino.ckkrynica.pl i ldk.limanowa.pl. Natomiast więcej filmów bezwzględnie na www.synekdochanowysacz.blogspot.com, www.facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i www.sadeczanin.info

(oprac. Bartosz Szarek)
Fot.: kadr z filmu