Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
02/04/2015 - 15:00

Drzewa i krzewy. Ogród piękny i pożyteczny

Wiosna dla miłośników ogrodów jest czasem wspaniałym. Po długim i smutnym okresie dominacji zimnych barw, nadszedł czas na jej odrodzenie. W kwietniu sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. To także okres Wielkanocy. Nie zapomnijmy więc o świątecznych dekoracjach wejścia do domu i jego wnętrza- najlepiej ozdobami naturalnymi. Pogoda jeszcze kaprysi. Bywa i tak, że dokucza śniegiem, ale rozwoju kwiatów i liści nic już nie jest w stanie powstrzymać. Jest to okres niezwykle ważny dla roślin, co obrazuje mądrość ludowa: „kwiecień, co deszczem rosi, wiele owoców przynosi"

 

Rośliny zarówno w domu jak i ogrodzie rozpoczynają teraz intensywną wegetację, wymagają więc wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Cięcie, rozmnażanie i nawożenie to najważniejsze wiosenne prace ogrodnicze. W tym roku wiosna jest łaskawa i część prac można było wykonać już w marcu. Kto jednak przegapił dobrą marcową pogodę, będzie musiał to nadrobić w kwietniu. Oczywiście w całej tej gonitwie za uciekającym czasem nie można zapomnieć o chwilach wypoczynku w wiosennej oprawie. Wszak ogród ma przede wszystkim kojarzyć się z wypoczynkiem. Kwitnące drzewa, krzewy i byliny z pewnością będą sprzyjały swoimi walorami estetycznymi i aromatem efektywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Ko jest już szczęśliwym posiadaczem drzew i krzewów owocowych, temu dane będzie obserwować od pączka jak z pięknych kwiatów na gałązce powstają smaczne owoce. Kto takich roślin w ogrodzie nie posiada, na pewno będzie się napawać bujnym kwieciem krzewów forsycji, migdałków, rododendronów lub azalii.

Drzewa i krzewy owocowe

Warto docenić urodę roślin użytkowych i zamiast chować je za domem pozwolić im pięknieć przed naszymi oknami. Obsypane przede wszystkim białymi i różowymi kwiatami drzewa owocowe są kwintesencją wiosny. Później, począwszy od końca lata, obwieszone dojrzałymi owocami drzewa mogą na nowo być istotnym i wyjątkowym elementem kompozycji ogrodowej. Krzewy natomiast to nic innego jak ich mniejsi bracia. Kto posiada już sad lub plantację owocową warto starym zwyczajem zaznaczyć to bogactwo także przed budynkiem. Mieliśmy być drugą Japonią więc czemu by nie zacząć od ogrodów.

Pracom ogrodniczym w kwietniu sprzyjać będzie wydłużający się dzień. Jeśli w tym miesiącu planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia- mają one wówczas największą szanse na dobre przyjęcie się. Kiedy tylko gleba przeschnie na tyle, że nie będzie błotnista i lepka, należy ją spulchnić wokół drzew oraz starannie wyrównać jej powierzchnię. Usuwamy chwasty i uzupełnijmy ściółkę pod krzewami i drzewami. Do ściółkowania można wykorzystać mieszaninę torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego, igliwia sosnowego wzbogaconą o popiół drzewny lub nawóz wapniowy do drzew pestkowych, ew. jeszcze nawóz potasowy na lepsze kwitnienie. Warstwa ściółki o grubości 5-7 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów. W kwietniu powinniśmy już zakończyć zimowe cięcie drzew w sadzie. Pewien margines należy się jedynie gatunkom najbardziej narażonym na uszkodzenia mrozowe. W kwietniu więc wciąż jeszcze można przycinać śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny, krzewy winorośli i jeżyn. Pamiętajcie, by cięcia brzoskwiń dokonywać najpóźniej w fazie różowego pąka. Kwiecień jest również odpowiednim miesiącem na rozmnażanie przez szczepienie, a także sadzenie nowych drzewek, także iglaków i gatunków roślin zimozielonych. Leczymy pęknięcia mrozowe pni drzew. Brzegi należy wygładzić ostrym nożem, a powierzchnię ran pokryć farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu lub gotową pastą ogrodniczą. Nie zapominajmy o nawożeniu i profilaktycznych opryskach owadobójczych i grzybobójczych. Należy pamiętać aby nie opryskać pestycydami drzew kwitnących, by nie zabijać pożytecznych owadów zapylających. Opryski takie rozpoczynamy przed kwitnieniem. Sadzimy teraz truskawki i poziomki ściółkując od razu powierzchnię wokoło nich słomą, aby zapobiec późniejszemu kontaktowi owoców z glebą i ograniczyć pojawianie się chwastów.

Ozdobne drzewa i krzewy

Forsycje, rododendrony, żylistki, Magnolie, śliwy wiśniowe... Dla miłośników kwiatów nie ma mowy o choćby najkrótszej chwili, w której w ogrodzie brakłoby pąków kwiatowych. Ba, dzięki zastosowaniu w ogrodzie oczarów i ciemierników nawet w zimie można uzyskać kwitnące na zewnątrz okazy roślin- nie ma w tym żadnej przesady. Co nas czeka teraz w ogrodzie ozdobnym?.. Na przełomie kwietnia i maja tniemy żywopłoty z roślin iglastych i zimozielonych liściastych np. z bukszpanu oraz formujemy topiary (rzeźby z roślin). Krótko przycinamy szczepione wierzby, aby mogły wydać mocne i długie pędy. Wierzby z baziami przycina się gdy te wyraźnie przekwitają i zaczną pękać pączki liściowe. Wykonujemy ciecie forsycji, po jej przekwitnięciu, jak również wszystkich innych przekwitłych w tym roku krzewów. Zdejmujemy już zimowe okrycia roślin i rozgarniamy kopczyki chroniące przed mrozem oraz przycinamy różane krzewy. Czyścimy kępy bylin ogrodowych, wycinamy suche, zeszłoroczne pędy i liście. Dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią tj. floksy, funkie, rozchodniki, astry, oraz zioła. Tak jak w przypadku drzew owocowych, tak również dla ozdobnych drzew, krzewów, bylin i ziół zakupionych w szkółce jest teraz najlepszy czas na ich sadzenie. W przypadku bezdeszczowych i słonecznych dni należy pamiętać o podlewaniu świeżo posadzonych roślin. Aby nasze ogrodowe kolekcje rosły pięknie i zdrowo, i nie musiały konkurować o składniki pokarmowe, usuwamy z rabat wschodzące chwasty i uzupełniamy ściółki wokoło roślin. Wykonujemy teraz pierwsze nawożenie. Nawóz lekko mieszamy z glebą lub ściółką. Ponadto ustawiamy podpórki dla roślin pnących lub wysokich bylin tj. ostróżki, piwonie czy dzielżany i przywiązujemy pnącza do podpór. Ktokolwiek marzy o własnym ogródku skalnym, jest to najlepszy czas na jego założenie. Po przekwitnięciu roślin cebulowych, aby nie wysilały się na wydawanie nasion usuwamy brzydkie, zwiędłe kwiaty. Liście pozostawiamy aż zżółkną, w tym czasie cebule zgromadzą potrzebne zapasy na następny sezon. Im bliżej maja, tym odważniej decydujemy się na przeprowadzkę wieloletnich roślin tarasowych na zewnątrz. Hartujemy je stopniowo, a kiedy ma być ciepło wystawiamy je na dwór na stałe.


Ogród od nowa

Jak wspomniałem wcześniej, wiosna to także czas sadzenia,.. nowych pomysłów na ogród i nowych „zdobyczy”- kolejnych perełek w naszej kolekcji. Zanim jednak dokonacie jakichkolwiek zmian w swoim ogrodzie przemyślcie je. Staniejcie na chwilę, zamknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie efekt waszych zamiarów. Zastanówcie się, czy zmiany jakich chcecie dokonać będą Was cieszyć i wprowadzać spokój w otoczeniu, czy raczej będą kolejną przyczyną urazów, siniaków lub na dłuższą metę mogą drażnić oczy.

Osobiście jestem zwolennikiem ozdobnych ogrodów użytkowych, czyli praktycznego piękna. Stanowią one prawdziwą esencję ogrodnictwa. Jin i Jang. Aby tej harmonii na swoim podwórku nie zakłócić i nie zmarnować, jako rozwiązanie przy planowaniu nasadzeń proponuję swobodną linię założeń ogrodowych, (co broń Boże nie oznacza chaotycznego sadzenie „gdzie popadnie”). Natchnienia można szukać w ogrodach angielskich lub dla zwolenników trzymania natury w ryzach- japońskich. Odradzam typowych regularnych kompozycji rodem z ogrodów francuskich. Wymagają one sporo wysiłku w utrzymaniu i wbrew pozorom nie wpływają korzystnie na możliwość relaksu w ich otoczeniu.

Pamiętajcie! Przed jakąkolwiek pracą, nawet jeśli jesteście przekonani, że wszystko dobrze pamiętacie i wiecie, zaglądnijcie raz jeszcze do fachowej literatury, opisu konkretnej rośliny, czy wytycznych do prac ogrodowych. W ten sposób unikniecie poważnych błędów i dodatkowej niepotrzebnej pracy. Swoimi przemyśleniami dobrze jest też z kimś się podzielić, nawet po to, by utwierdzić się w swoim przekonaniu.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie ogrodnictwa zapraszam do zadawania ich w komentarzach pod artykułem lub na Facebooku. Chętnie udzielę bardziej szczegółowych porad.

Aby polubić Zielone Porady i móc korzystać z pomocy ogrodniczej na łamach Facebook-a wystarczy kliknąć w wizytówkę pod artykułem. Każdy kto dołączy do strony Zielone Porady na Facebook-u nie będzie się musiał martwić, że przegapi jakiś artykuł z cyklu "Ogród na wiosnę" na portalu sadeczanin.pl, gdyż na bieżąco będzie informowany o nowym artykule w tej materii.

Zielonych porad udziela Dariusz Rychel, architekt krajobrazu

fot.: pixabay.com

RETROSPEKCJA - dla spóźnialskich:

Trawnik. Intensywna zieleń to nie tylko koszenie!

Od czego zacząć eko-uprawy!







Dziękujemy za przesłanie błędu